| deyutz95 a întrebat:

Buna, vreau sa imi cumpar jante, cele de pe masina au lățimea 6.5 si et 40, modelul pe care vreau eu sa il cumpar e de 7 latimea si 42 et, as dori sa stiu daca sunt ok daca difera aceste dimensiuni.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă le incalți cu anvelope conform celor din civ, e ok

| Whitesnake99 a răspuns:

Teoretic cand maresti latimea jantei, ET-ul trebuie sa scada un pic, nu sa creasca, nu sa ramana acelasi. Pentru ca astfel o sa ti se si apropie prea mult janta de amortizor si o sa iti si iasa in afara aripii prea mult. In cazul asta totusi diferentele sunt destul de mici, deci riscul e mic de a nu se potrivi aproape perfect.