| octa2021 a întrebat:

Buna,
Vreau sa-mi cumpar o masina si este imatriculata.
Care sunt etapele pentru a-mi trece pe numele meu?
Si vreau sa stiu cum sa ma feresc de o eventuala TEAPA?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Faci contract de V/C cu proprietarul. Acesta o șterge de la fisc și îți dă certificatul fiscal cu care o să mergi la organul fiscal pe raza căruia ești tu arondat și o înscrii acolo.
Cu actul de la ei și contractul de vânzare cumpărare plus RCA valabil minimum 6 luni plus talonul mașinii (cu mențiunea „înstrăinat (vândut) către...[numele tău]) te duci la serviciul înmatriculări. Acolo mai plătești și taxa de talon nou (plus eventual costul plăcilor de înmatriculare noi, dacă vrei alt număr decât cel deja pus pe mașină (sau dacă proprietarul anterior vrea să și-l păstreze).
===
De țepe te ferești mergând cu mașina la un service care se ocupă cu verificări de mașini SH, plătești taxa și te lămuresc ăia ce și cum e cu mașina.

| Fierăstrău_Georgică_1995 a răspuns (pentru mihai69):

+ teapa cu fiscalu, ca ti-l da maine, peste o saptamana, si eventual niciodata

| mihai69 a răspuns (pentru Fierăstrău_Georgică_1995):

Dacă nu-l dă mâine, plângere penală pentru înșelăciune. Și... ori dă fiscalul, ori returnează suma.