| irinel_8773 a întrebat:

Actual nu sunt in tara si in aceasta vara vreau sa dau de permis cand o sa vin in tara pentru ca o sa am 18 ani si din cauza bacului mai tarziu nu o sa mai pot. O sa vin in tara la inceputul lui iulie dar o sa implinesc 18 ani pe 23 iulie, intrebarea mea este; pot sa ma inscriu la scoala de soferi chiar daca nu am 18 ani impliniti? Daca nu, credeti ca o sa am timp pana la sfarsitul lui august sa termin examenul si scoala(cu toate ca mi se pare aproape imposibil)? Am auzit ca se poate sa te bage intr-o categorie in care poti sa dai permisul mai repede daca ai cu ce sa justifici ca este o urgenta ( gen bilet de avion) dar eu o sa plec cu parintii cu masina, este si alta posibilitate pentru a il da ma repede? poate pe baza altor documente sau nu stiu? Multumesc pentru raspunsuri, o seara placuta

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de conducere poate fi inceputa cu 3 luni anterior implinirii varstei de 18 ani iar examenele teoretic si practic se sustin dupa implinirea varstei de 18 ani. Daca incepi scoala de la inceputul lunii iulie o sa poti da examenele la sfarsitul lunii august. Numai bine!

5 răspunsuri:
| irinel_8773 explică:

Ok am inteles pentru partea aceasta, multumesc mult pentru raspuns, dar credeti ca o sa am timp sa il dau pana la sfarsitul lui august? sau daca nu, cum ramane cu metoda aceea pentru a da permisul urgent? exista si alte solutii in afara de prezentarea biletelor de avion?

| Ioandelasal a răspuns (pentru irinel_8773):

O sa ai timp, asa cum ti-am spus, trebuie doar sa termini scoala in cca 30 zile si aceasta o rezolvi cu conducerea scolii, sa faci ore in fiecare zi. Nu exista metoda de dat examen urgent.

| irinel_8773 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspunsurile tale foarte exacte si clare.

| irinel_8773 explică:

Imi pare rau, am revenit, din nou cu o mica problema, cand incep scoala in Romania cu 1luna innaintea implinirii varstei de 18 ani ....imi va trebui semnatura parintilor pentru inscriere? va intreb acest lucru pentru ca eu o sa ma duc singur in Romania.