| Dikter_Emilian_1991 a întrebat:

Buna ziua, am asigurarea la masina facuta la City Insurance care din cate am inteles a intrat in faliment. Din moment ce am asigurarea facuta pe un an la City, pot sa mai circul cu masina? Pot circula pana cand aceasta expira?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Circula linistit, polita este valabila.
Societatea este in faliment, dar va onora contractele (politele) facute. La fel s-a intamplat si cu celelalte companii care au falimentat.

| RoCkKiD a răspuns:

Da. Grija ta nu trebuie sa fie cu privire la asigurarea ta. Problema o sa apară daca da unul in tine care are asigurare tot la city. Ca o sa te alegi cu paguba. Si mult noroc sa scoți ceva bani de la aia având in vedere ca sunt in faliment si probabil rulează pe ceva fond de garantare.

| Vaicedilema a răspuns:

Anunt retragere autorizatie

Va informam ca la data de 17.09. 2021, Consiliul Autoritatii de Supraveghere Financiara a hotarat retragerea autorizatiei de functionare a Societatii SAR CITY INSURANCE SA si promovarea cererii de deschidere a procedurii de faliment, in temeiul art. 249 din Legea nr 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa, cu modificarile si completarile ulterioare.

Informatii utile celor care detin polite la CITY INSURANCE SA sau celor care au suferit daune provocate de un asigurat al societatii :

Optiune denuntare contract de asigurare
Conform Deciziei ASF nr. 1148/17.09.2021, va informam ca aveti posibilitatea de a denunta contractele de asigurare incheiate cu asiguratorul CITY INSURANCE SA cat si dreptul de a recupera primele de asigurare, achitate in cadrul contractelor, proportional cu perioada cuprinsa intre momentul denuntarii si cel al expirarii duratei de valabilitate a contractelor.

Contractele de asigurare incheiate cu Societatea CITY INSURANCE S.A. raman valabile pana la data la care intervine una dintre urmatoarele situatii:

- data denuntarii contractului de Asigurare;
- pana cel tarziu la 90 de zile de la data pronuntarii hotararii de deschidere a procedurii de faliment conform prevederilor legale (art.262 alineat 3^2 din Legea 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa :" (3^2) În termen de 90 de zile de la data pronunțării hotărârii de deschidere a procedurii de faliment, polițele de asigurare încheiate de societatea de asigurare/reasigurare încetează de drept; în aceleași condiții, se vor denunța și contractele de reasigurare.
*În conformitate cu art. 2209 din Codul civil Denunţarea contractului de asigurare de către una dintre părţi se poate efectua numai cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 20 de zile calculate de la data primirii notificării de către cealaltă parte.

Pentru denuntarea politelor va rugam sa completati modelul de cerere.

Pentru vizualizarea cererii de renuntare este necesare ADOBE PDF READER. Puteti descarca acest program in mod gratuit aici: https://get.adobe.com/ro/reader/

Cererile de denuntare se transmit la adresa de e-mail denuntare@cityinsurance.ro

In conformitate cu art. 2205 Cod civil - partea generala :" ( 1) Contractul de asigurare se desființează de drept în cazul în care, înainte ca obligația asigurătorului să înceapă a produce efecte, riscul asigurat s-a produs ori producerea acestuia a devenit imposibilă, precum și dacă, după ce obligația menționată a început să producă efecte, intervenirea riscului asigurat a devenit imposibilă. Atunci când asiguratul sau contractantul asigurării a plătit, fie și parțial, prima de asigurare, acesta este îndreptățit să o recupereze proporțional cu perioada neexpirată a contractului de asigurare.(2) Diferența dintre prima plătită și cea calculată conform alin. (1) se restituie asiguratului sau contractantului asigurării numai în cazurile în care nu s-au plătit ori nu se datorează despăgubiri pentru evenimente produse în perioada de valabilitate a asigurării."

| Vaicedilema a răspuns (pentru Vaicedilema):

Contractele de asigurare incheiate cu Societatea CITY INSURANCE S.A. raman valabile pana la data la care intervine una dintre urmatoarele situatii:

- data denuntarii contractului de Asigurare;
- pana cel tarziu la 90 de zile de la data pronuntarii hotararii de deschidere a procedurii de faliment conform prevederilor legale (art.262 alineat 3^2 din Legea 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa :" (3^2) În termen de 90 de zile de la data pronunțării hotărârii de deschidere a procedurii de faliment, polițele de asigurare încheiate de societatea de asigurare/reasigurare încetează de drept; în aceleași condiții, se vor denunța și contractele de reasigurare.

| Grigore31 a răspuns:

Nu sunt probleme, circula linistit.