| Bogdan_Sebastian_1999 a întrebat:

am avut un accident acum 4 luni. La sfarsitul procesului am primit o Ordonanta de Clasare, dupa care aceasta scrisoare, care spune astfel: Dispozitia Sefului Serviciului Rutier ______, Nr ______ din ____ (acesta este titlul)
In conformitate cu prevederile art 219. alin 2 din HG 1391/2006 privind regulamentul de aplicarea a OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.
Dispun(subtitlu)
Restituirea(scris ingrosat) permisului de conducere seria __ apartinand__domiciliu___retinut la... pentru savarsirea infractiunii prev. si ped. de art. 196 din Cod Penal pentru care s-a dispus si masura tehnico-administrativa de retinere a permisului de conducere intrucat conducatorul a incalcat regula de circulatie prevazuta de art..alin_lit_din_iar prin Ordonanta parchetului____s-a dispus Clasarea Cauzei!
In baza prevererilor art 16 alin 1 lit 6 cod procedura penala iar ordonanta de urgenta privind circulatia pe drumurile publice, NU PREVEDE SUSPENDAREA EXERCITARII DREPTULUI DE A CONDUCE AUTOVEHICULE PE DRUMURILE PUBLICE, pentru fapta savarsita( Aceasta este intrebarea mea de fapt).
Prezenta poate fi etc etc etc.
Pe romaneste, aici scrie negru pe alb ca nu se..autovehicule. O sa-mi revad permisul fara a sta fara el cateva zeci de zile?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti spune foarte clar ca a dispus restituirea permisului de conducere. Ce n-ai inteles?
Daca vrei sa nu astepti posta te poti prezenta tu la politia rutiera ca sa-l ridici.