| alinrv a întrebat:

...Am cumparat o baterie auto noua, Varta Dynamic Black de 56A din Carrefour pentru masina mea si cand am pus-o nu a pornit deloc masina, mentionez ca am masurat bateria inainte de conectare cu aparatul de masura si avea 8, 50 Volti. Este vreo problema daca are aceasta tensiune sau ii efectul de descarcare datorita nefolosirii indelungate? Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| tintareco a răspuns:

Cum e nouă o baterie cu tensiunea nominală de 12v iar tu măsori 8, 5v? Ai garanţia? Dule-o înapoi şi cumpără de la auto-moto, unde ţi-o montează şi o măsoară pe loc.Pe ăia de al Carrefour fă-i şi de baftă că-ţi vînd produse trecute şi te poartă şi de fraier.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bateria aceea este defecta din fabricatie sau a stat prea mult timp in magazie si s-a uzat singur.
Du bateria inapoi de unde l-ai luat, trebuie sa fie cu garantie (duci si bonul de casa).
Mergi impreuna cu ap de masura, daca-ti dau alta sa poti verifica pe loc.
Daca si bateria ce vei primi are tensiune mai mica decat ceea normala (14, 5V, dr minim 12V), cere banii inapoi.
Gasesti baterii noi in service-uri, pe care ti-l monteaza si-l incearca pe loc.

| alinrv explică:

Asta m-am gandit si eu sa fac sa o duc inapoi, acum nu stiu daca este bine sau nu ce am facut, dar am zis ca este de la durata de timp stat pe raft ca odata ce un acumulator depaseste timpul de 3-6 luni ne incarcat apare efectul de descarcare si am pus-o la Redresor si am incarcarcato 2 ore si 1 ora cu alternatorul in mers, a luat-o din prima cheie masina si inclusiv a doua zi fara probleme a mers masina pornire plus 4 -5 porniri cu pauze sa vad daca face fata. Multumesc de raspunsuri, acum nu stiu ce sa mai fac ca oricum sunt si astia foarte suciti cu garantia lor si returul uneori.