| Edy1995 a întrebat:

Am cumparat o masina acum ceva timp de la cineva care le dezmembreaza dar nu am reusit sa fac contract de vanzare-cumparare cu el si nici cu cel care a adus-o la el deoarece nici el la randul lui nu facuse cu proprietarul masinii. Am incercat sa caut proprietarul la adresa trecuta in actele masinii dar nu am dat de el si nici de rude ale lui. Proprietarul e batran, in jur de 80 de ani si are masina trecuta pe firma.
Se poate face altceva sa trec masina pe numele meu fara proprietar? Sau ce pot face ca sa fie totul legal?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fiind pe firma, ai neaparat nevoie de o factura. Restul se rezolva, mu e stres. Dar trebuie neapărat sa dai de om, sa ti-o factureze, sa îți dea o copie CUI si sa îți puna stampila pe o delegație, apoi te poți descurca si singur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti decat sa dai de proprietar. Pana atunci masina e teoretic a lui.