| Cristi8998 a întrebat:

Am o intrebare, sunt foarte curios, ce consum ar scoate mediu un Audi tts 2017 de 310 cai? Eu sunt o persoana care fac minim 30 de km pe zi si as vrea sa stiu daca aceasta masina ar fi ok pentru o naveta, consumul m-ar interesa in special in cazul unui mers normal, chiar sunt curios. Ofer funda!

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai oamenii obisnuiti pentru naveta folosesc cateun cotet de asta diesel eco friendly (prietenii inteleg aluzia), iar tu vrei sa faci naveta cu o masina sport laughing nu numai ca consuma fiind benzina (sa zicem) dar te-ai gandit ca la masinile sport ai ceea ce se numeste arcuri care iti intra in fund, adica suspensii sport care nu-s facute sa mergi in fiecare zi peste damburile soselilor noastre.
in opinia mea eu fiind un fan benzina cele mai bune masini pentru deplasari de tip naveta sunt cele cu motor aspirat, nu te lasa niciodata, nu ai puterea si cuplul unei turbo benzina dar nu se strica acel motor in niciun fel oricat de turat mergi cu el (cu conditia ca reviziile sa fie la zi).
iar daca zici ca esti bogat de iti permiti un tts de asta second-hand 2017, doar pentru naveta atunci cu sigurata iti permiti o masina non turbo pe benzina de noua, si atunci chiar numai ai nicio problema, eu nu as da sub nicio forma 30.000 de euro pe un ciuruc sport, adica acest tts, cat asa da 50.000 de euro pe o masina noua turbo benzina, sau chiar benzina aspirata, cum este frumustea de mazda 3 ultimul model (bine asta nu e 50k euro nici full poate la 35k euro) sau honda civic- pacat ca si a mea este tot turbo benzina (1.5 turbo) si nu pot abuza de ea.
Banuiesc ca esti om de afaceri daca dai 25-35k euro pe o masina second hand ca sa faci 100 de km pe ziwinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa fie o masina de 310cp potrivita pentru naveta?

| Panamax a răspuns:

Daca mergi batraneste scoate un 10 % mediu.
Daca o calci putin ajunge si la 16%.
Daca folosesti ulei bun schimbat la 10.000 si mai tii motorul pornit 1min inainte sa-l opresti te duce turbina mai mult decat un rahat aspirat de mazda de 160 de cai.