| Robert_Robi_1995 a întrebat:

Bună ziua, am o problemă la o skoda fabia cand pornesc motorul se aprinde martorul EPC si nu mai am pedala nu se accelerează, il opresc ridic capota scot borna si o cuplez inapoi si se inchide EPC aveți idee care ar fi problema? Am băgat.o pe tester imi arată senzor penală frâna am schimbat senzorul si aceași problemă.Ce ar putea fi?-stopurile pe frâna imi merge.E jenant nu se aprinde mereu si trebuie sa decuplez borna si sa o pun inapoi mereu după ce fac acest lucru masina merge normal după un timp iar se aprinde.

4 răspunsuri:
| alexwahl a răspuns:

De obicei, asta se intampla din cauza senzorului care e sub pedala de frana. Dupa ce l-ai schimbat, i ai mai facut un tester? Se aprind toate 3 becurile de la frana? Daca da, atunci decupleaza becurile, scotand mufele. Porneste motorul, si vezi daca se mai aprind. Te astept cu raspuns,

| Robert_Robi_1995 explică (pentru alexwahl):

Salut,am schimbat senzorul de frana s-a stins EPC dupa care a reaparat iar, am mers din nou la service si au bagat testerul pe ea si mi.a gasit alta eroare EGR singura eroare pe care o are, a demontat egr poate o fi infundat, dar nu era si nici blocat, era totul ok la montat inapoi si am aceas problema se aprinde EPC si eroare pe tester ramane EGR si nu se poate sterge... ce poate fi ca nu stiu ce sa ii mai fac...

| Robert_Robi_1995 explică (pentru Robert_Robi_1995):

Mi.au zis sa schimb EGR sau calculatorul masini ..nu stiu ce sa mai fac la care merg toti sunt depasiti, cineva mi-a zis sa infund furtunasul ala de la EGR ca nu o sa mai am probleme si o sa incerc maine sa vad ce pot face.

| UnTipMisto a răspuns:

Cred ca ai primit si un răspuns din partea celor ce su făcut diagnoza, nu este sigur ca un senzor poate fi defect ci chiar di din firele don instalația electrică sau un contact rece...