| Bmwe38 a întrebat:

Buna ziua, am o problema la un BMW e38 2001, dsc abs și un senzor de frâna raman aprinse in bord,am schimbat butuci,senzori la roti stânga dreapta,senzor de sub scaun pompa dsc, și tot rămâne aprins senzorii,pe abs și dsc nu da nici o eroare,pe tester in timp real la un electrician îmi arată ca nu citește butuci,butuci sunt noi marca meyle, ma poate ajuta cineva cu o părere va rog.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ar putea fi modulul de ABS si senzorul din volan pentru DSC, asta daca toate in rest is bune sau ai pus nou asa cum spui.

| Bmwe38 explică (pentru relian):

Spira din volan a fost verificata

| relian a răspuns (pentru Bmwe38):

Steering Angle Sensor ar putea sa fie decalibrat, nu neaparat defect, daca este decalibrat, atunci apare si ABs si frine ce mai spui tu.
A fost verificat de catre cine? Treb sa ai un scaner care esyte capabil sa scaneze si sa arate chestii legate de directie de sistemul asta Steering.

Daca zici ca ai facut, desi nu cred, adica nu ai facut tu personal, o fi daca tiau zis aia la care ai dus masina.Dar ai grija ca is multi care se dau loviti ca sar pricepe si cu tot cu scule nu stiu la ce saa se uite sau ce sa faca.
Am intilnit asa mecanici, care aveau scule de mii de dolari dar nu le foloseau ca nu stiau cum laughing

Daca cauti pe Youtube o sa vezi video cum se verifica, cum, se calibreaza, ce lumini apar la bord, eu am vazut un video si asa arata, apar toate alea ce ai aratat si tu.

Sincer nu stiu cum la mine, am umblat si eu odata la un bmw, am schimbat toate alea airbag, sensorul asta, am pus altele noi, nu mi sa aprions niciodata luminile alea, nu mai facusem, niciodata astfel de operatii.
Daca sigur sensorul asta din volan este bun si calibrat, atunci nu mai ramane decat modulul de ABS, ala sa fie defect, de acolo si lumina la frina ON.

| Bmwe38 explică (pentru relian):

Azi am schimbat la mecanic modulul de ABS, și am eroare acum pe spira de la volan, trebuie calibrata

| relian a răspuns (pentru Bmwe38):

O calibreaza aia care au scaner.Chestia este ca eu am pus spira noua si na trebuie sa calibrez nimic, bine masina mea e din 2014.

Daca ai eroare pe sensorul ala vezi sa nu fie ala defect, ar fi bun sa fie doara decalibrat, aia se rezolva usor.O sa vezi tu cand mergi la om sa iti calibreze.
Deci ai schimbat modulul ABS si au disparut luminile alea sau? Ai spus doar ca ai eroare la sensorul volan, deci restul au disparut? Daca au disparut, inseamna ca modulul era problema, rezolvi si calibrarea si uite asa ai rezolvat masina.
Restu ai schimbat de pomana laughing cred, zic si eu

| Bmwe38 explică (pentru relian):

Pai am schimbat modul abs și nu au dispărut luminile galbene din bord, dar acum îmi arată eroare pe calibrare, înainte nu dădea nici o eroare, sper după calibrare sa dispară erorile abs dsc …

| relian a răspuns (pentru Bmwe38):

Unele trebuie sa le stergi tu, nu or sa dispara singure, trebuie sa le stergi cu un scaner ceva mai performant.