| Robert_Ale_1997 a întrebat:

am un peugeot 407 2.0 hdi si de cateva zile mi.a apurut o problema la geamurile electrice de pe fata si oglinzile nu se mai regleaza. Ar putea fi siguranta sau releu ars?
PS pana sa mi se intample asta ledurile din panoul geamurilor incepeau sā lichăre

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Peugeoturile astea sunt facute destul de smecher(destepte) pentru varsta lor.
Iar daca ar fi sa dau cu presupul as spune ca acele comenzi (geamuri electrice si oglini) se realizeaza printr-un semnal(impulsuri/semnal criptat, cum vrei sa-i spun) care mai apoi sunt prelucrate de calculatorul masinii si trimise spre acele dispozitive.
Ce vreau sa spun cu asta, e ca toate acele comenzi se realizeaza printr-un fir, fir care cel mai probabil este rupt si din acest motiv acele comenzi nu mai ajung la computer.
Se mai intampla ca dupa o varsta firele care fac conexiunea intre portiera si restul instalatiei electrice sa aiba de suferit si sa se rupa, eh, probabil asta e si in cazul tau.
Recomandarea mea e sa incerci sa verifici firele care fac legatura dintre stalp si portiera.
Aia e cea mai banala problema, de acolo ar trebui sa incepi verificarea.

| 07gabriel07 a răspuns:

Am si eu un citroen xsara motorul si interiorul aproape la fel cu a ta. Problema poate fi releu are se poate verifica cu un tester universal sau cu cel original peugeot citroen adica lexia 3 cu softul diagbox mai poate fi o siguranta in cartea masinii gasesti la fusibles daca e in franceza acolo gasesti intrebuintarea ficarei sigurante. Mai poate fi si blocul de lumini celebrul com 2000 care si la mine e stricat si imi aprinde farurile automat fara ca masina sa aiba senzor de lumini. Blocul care daca se strica trebuie inlocuit cu totul el costa in jur de 1700 lei de la valeo. Sau (la geamuri ma refer) macaralele dar ma indoiesc ca sau stircat ambele in acelasi timp. Sper ca te-am ajutat.

| 07gabriel07 a răspuns:

Com 2000 scuze