| stefan19961 a întrebat:

Am si eu o mica/mare problemă cu un seria 3 e90 cod motor m47 din 2005. Problema vine dintr-o parte cu lagul cand motorul este cald, nu mereu. Atunci când masina are lag la accelerare, turbo intra la 2200 până la 2200 masina are acel lag infernal cand masina lucrează in parametri normali si trage bine, turbo intra la 1200 daca opresc motorul si dupa il pornesc acel lag a dispărut. Am facut un mic test atunci cand masina este in lag, am scos furtunasul de vacuum de la egr si nu este pic de vacuum pe acel furtunas, atunci cand masina lucrează bine, furtunasul are un vacuum de iti trage degetul, vreau sa mentionez ceva.

TURBO RECONDITIONAT ACUM 50 K.
NU AM PIERDERI DE ULEI PE FURTUNURILE DE LA INTERCOOLER.
EGR CURATAT.
TOATE FURTUNASELE VACCUM SCHIMBATE, OARE PROBLEMA DE UNDE ESTE?
PE TESTER NU-MI DA ABSOLUT NIMIC, AM VERIFICAT ATAT TURBO ATAT INJECTOARE.

Bun, am descoperit ceva. Lagul dispare atunci cand EGR este blocat pe deschis atunci cand este pe inchis am lagul acela si masina nu trage deloc bine. Nu stiu daca are vreo treaba senzorul map.

EGR lucrează bine, am scos furtunasul si tija se misca destul de bine si este curata.

Lagul este doar atunci cand motorul este cald.

1 răspuns:
| AwGenetix a răspuns:

Dupa mine cred ca e de la turbina, neechilibrata dinamic, cred ca o scoate ECU. si nu stiu din ce cauza nu-ti lasa log.