| Justme12344321 a întrebat:

Buna ziua! Am si eu o problema! Cand m-am dat jos din masina in parcare(eram in spate in masina langa cea mica pentru ca plangea, am lovit cu portiera masina de langa mine(deci cu usa mea din spate, am atins usa lui din fata si i-am facut o mica zgarietura) nu a vazut nimeni, dar suntem vecini, momentan nu e acasa(dar ii voi recunoaste acest lucru pentru ca nu pot sta linistita, deja nu am dormit aseara de stres…) vreau doar sa intreb ce pot pati pentru o zgarietura cu portiera… daca vecinul nu va fi intelegator….
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cat de urata e zgarietura.
In cel mai rau caz, va trebui sa ii platesti revopsirea elementului pe care l-ai zgariat/indoit. Sau va trebui sa ii faci o constatare amiabila cu asigurarea masinii din care ai coborat. Apoi va creste asigurarea putin.

| Justme12344321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Zgarietura e mica. nici cat o unghie mica de la mana, doar ca pare putin profunda, pare( nu m-am uitat atent de fricalaughing)) rad, dar in realitate nu e rasul meu), zgarietura este exact putin deasupra manerului de la portiera lui( am atins cu usa din spate usa lui din fata… am uitat sa specific in postarea initiala), eu fiind parcata mai in fata pentru ca am masina putin mai mare decat a lui… si imi las loc in spate sa umblu la portbagaj avand carutu, si tricicicleta celei mici….)
Eu vad zgarietura din masina mea, probabil pentru ca mi s-a imprimat in minte ca acolo e…

32 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru doar o zgarietura nu ai putut dormi? Hai sa fim seriosi!

| Justme12344321 explică (pentru darrio2007):

Sunt foarte serioasa. Sunt genul de persoana care chiar e foarte atenta… dar ukte ca s -a intamplat… un stres pe capul meu… as vrea sa fiu nepasatoare cum sunt altii, dar nu pot… desi imi doresc…

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Justme12344321):

De ce sa fii cum sunt altii? big grin
Din cauza altora nu evoluam... Daca esti un exemplu, ar trebui sa fii mandra, nu sa aspiri la nesimtire laughing
Cauta omul si spune-i despre zgarietura. Banuiesc ca va aprecia sinceritatea, si vei scapa ieftin. Daca face pe nebunul, da-i o amiabila de la masina, sa se spele cu ea pe cap. Sunt sanse mici sa il bage vreun service in seama, sau sa-i dea vreun evaluator mai mult de un polish. Pierde timp aiurea.

| Justme12344321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De aia zic, ca mi-as dori, dar nu pot. Momentan inca nu e acasa… dar cu siguranta ii voi spune cand il voi vedea… sper sa fie totul bine… inca sunt stresata sa stiilaughing) si numai la asta ma gandesc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Justme12344321):

Poti sa ii lasi un biletel la masina, ca sa nu umbli dupa el.
Nu te mai stresa, e o situatie des intalnita, cu rezolvare simpla: te iarta sau ii dai niste bani pentru polish ori retus.
Ce culoare e masina lui?

| Justme12344321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc, am sa ii las si biletel.
Masina lui este gri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Justme12344321):

Poti incerca sa freci putin zgarietura, ca ar putea fi urma de vopsea de la tine.
Eu am multe urme de portiera pe masina. Nu imi bat capul cu ele, dar niciodata nu m-a cautat cineva pentru a se revansa. Unele sunt indoituri serioase.

| Justme12344321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina mea e alba…
O sa vad daca imi fac curajul sa frec zgarietura… daca ma prinde sau vede frecandu-i usa? Ce naiba ii zic… da… si eu am gasit masina in alta parcare zgariata foarte frumos, si serios… si nu am gasit vinovatul, nici nu m-am mai sinchisit… ca sigur nu l-as fi gasit… iar in parcare la Lidl cineva a dat drumu la un carut si buf direct in portbagajul meu… pana am realizat ce s-a intamplat si m-am dat jos din masina, faptasul disparuse… noroc ca nu a fost ceve major, ma mir cu de… la cum se auzise. Dar cum voi ajunge duminica acasa ii voi lasa biletel in geam, si il voi cauta din nou. Pana atunci stau cu stres…

| Justme12344321 explică (pentru Justme12344321):

Ceva*, cum* scuze de la ganduri scriu si aiurea, sper ca ma fac inteleasa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Justme12344321):

Dai un pic cu degetul, nu freci cu peria de covoare laughing
Daca "te prinde", il abordezi cu scuze, si ii arati unde ai lovit-o atunci.
Vezi ce pretentii are.

| Justme12344321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sigur, multumesc de sfaturi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Justme12344321):

Se intampla fara sa vrei. Asta e.

| Justme12344321 explică (pentru darrio2007):

Asa este…

| Justme12344321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Buna. As vrea sa iti trimit o poza( cu usa ) dar nu stiu cum as putea. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Justme12344321):

Https://imgur.com/
Pune-o pe site-ul ala, si trimite link-ul big grin

| Justme12344321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sper sa reusesc, ma cam bate site-ullaughing

| Justme12344321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, nu cred ca reusesc big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Justme12344321):

Atunci ai un insta, snap, Facebook?

| Justme12344321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am, sigur si tu ai big grin dar nu pot sa postez aici, iar mesaj nu iti pot da aici in privat… lasa-mi tu un cont ceva… orice

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se vor intelege soferii intre ei

| mihai69 a răspuns:

Nu poți păți nimic. Îi explici situația, mergeți la poliție sau faceți direct amiabilă (dacă e cazul) și aia e. La anul vei plăti mai mult la RCA (Treci în altă clasă bonus/malus).

| Holiday a răspuns:

In mod normal, va intalniti, completati o Intelegere Amiabila, el isi repara masina pe asigurarea ta, tu o sa pierzi din Bonus la asigurarea obligatorie anul viitor (adica o sa platesti vreo 22% mai mult). Case closed. Daca el iti cere pentru reparatie mai putin de 25% din asigurare, mai bine ii dai banii pentru ca, daca nu ai incidente anul asta, vei beneficia de inca 10% bonus la asigurare anul viitor, deci castigi in total 30 si ceva la suta din valoarea politei. Daca iti cere sume exorbitante si/sau nu vrea Intelegere Amiabila, te duci la Politie, la Accidente Usoare (in 24h de la producerea incidentului), declari ce s-a intamplat, posibil sa iei o amenda de 580 lei si apoi el sa se descurce la Politie sa obtina documentatia necesara pentru a-si repara masina. Aceeasi discutie cu asigurarea, la urmatoarea vei plati mai mult. Vezi sa nu bei inainte sa mergi la Politie, te vor testa, chiar daca evenimentul s-a intamplat ieri. Da, stiu, nu are logica, dar asa e procedura.

| RxTx a răspuns:

Poate sa te înțeleagă sa nu te ia la masaj si sa nu urle si sa nu zbiere.
Dar nu poate sa scoata bani si zile din viata lui ot tine
Pt ca sa meargă la un service i-a distrus o zi macar 100 euro
Ca sa ia masina de la service iar a pierdut de la locul de munca macar 100 euro

Apoi ca sa ii vopsească jumătate de masina si asta costa niste bani

| Justme12344321 explică (pentru RxTx):

Nu munceste… este un vecin mai in varsta, dar nu conteaza asta…
Nu i-am distrus masina, are o usoara zgarietura… atata tot.

| OmBanal33 a răspuns:

Nu e ceva grav, sa zici ca patesti ceva grav...
Va intelegi ca teva sute de lei sa si-o repare eventual...
Intelegerea dintre voi tine strict de voi si cum va intelegeti...

| Justme12344321 explică (pentru OmBanal33):

Da… eu sunt dispusa sa ii platesc reparatia pentru acea zgarietura mica… dar nu pentru toata usa, care mai are alte zgarieturi, lovituri( nu facute de mine)… mereu sunt foarte atenta cand ma dau jos din masina… dar de data asta nu stiu ce am avut… zi cu ghinion se pare…. Ma simt de parca am facut o "crima"… nu pot sa nu ma gandesc acolo….

| user0010 a răspuns (pentru Justme12344321):

Lasă fată că o să se rezolve treaba, stai liniștită

| Amidamaru98 a răspuns:

Nu ai ce sa pățești, stai calmă și nu te mai stresa ca nu este ceva grav.
Dacă vecinul tău nu este înțelegător, îi dai asigurarea sau te înțelegi cu el cât costa reparația sau nu îi recunoști de la bun început și atâta tot.

| Justme12344321 explică (pentru Amidamaru98):

Da nu stiu ce sa zic, e o zgarietura mica, dar e vizibila… plus ca sigur isi va da seama ca eulaughing) ca doar eu parchez langa el pe partea aceea… sincer am morcovul in c-r… pe romaneste… si sunt atat de stresata incat doar acolo ma gandesc. De obicei sunt foarte atenta cand cobor, dar mai avem si zile ghinioniste se pare…

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru Justme12344321):

Trebuie sa ai mai multa incredere in tine, daca ai facut greseli si si fost pedepsita aspru ai capata aceasta frica de a mai gresi. Situatiile de acest gen fac parte din viata, nu putem sa nu gresim niciodata, suntem oameni, se rezolva. Daca vecinul s-a enerva e pentru ca are ele fricile lui si nu pentru ca ai fi facut ceva grav dpdv obiectiv, atata timp cat tu ii repari paguba.