| Utz a întrebat:

Am un scuter Yamaha Mbk booster de 49cm! Am varsta de 15 ani, in iunie implinesc 16. Totusi, as vrea la primavara sa circul cu scuterul...Am toate actele facute la el, totul in regula, dar nu am legislatia rutiera (care se face la 16 ani)! Ce mi se poate intampla daca ma prinde politia?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate intampla sa-ti faca dosar penal pentru conducere fara permis, pedeapsa este inchisoarea de la 1 an la 5 ani, pentru minori de la 6 luni la 2 ani si 6 luni. Se poate aplica si o masura educativa, inclusiv internarea intr-un centru de reeducare. De asemenea o sa le faci si o "bucurie" parintilor, cel care ti-a incredintat scuterul poate fi condamnat la aceeasi pedeapsa.
Asteapta sa faci 16 ani si sa obtii certificatul de absolvire al cursurilor de legislatie rutiera. Numai bine!

| Utz explică (pentru Ioandelasal):

Ok.multumesc, voi lua in considerare! mai astept pareri!

Răspuns utilizator avertizat