| AndTheea a întrebat:

Am un Volkswagen Golf V din 2005 și aș vrea să schimb sistemul audio. Boxele și playerul sunt cele din fabrică și am ceva probleme cu ele. Boxele din față bârâie, iar playerul nu mai citește CD-urile, deci într-un fel sunt obigată să le schimb. Oricum voiam sa fac asta, fiindcă atunci când merg cu mașina îmi place ca muzica să se audă foarte bine și la un volum ridicat.
Acum nu am nevoie de nu știu ce sistem cu mii de lei, vreau doar niște boxe ca lumea și aș vrea să știu dacă am nevoie de amplificator, subwoofer și alte cele. Nu vreau neapărat să bubuie mașina de la bass. Repet: vreau doar să se auda muzica bine la nivel ridicat.
Nu mă prea pricep la chestii de genul, așa că v-aș ruga, în cazul în care vă pricepeți la așa ceva, să îmi spuneți de ce am nevoie. Boxele și playerul (am comandat un RNS 510, nu cel original, fiindcă vreau să schimb mașina la anul și nu vreau să mai investesc mult în ea; știu pe cineva care a cumpărat așa ceva și e foarte mulțumit) știu că trebuie să le schimb, dar nu știu dacă e nevoie sau nu și de amplificator. Ce boxe mi-ați recomanda? Vreau ceva ca lumea, nu contează prețul.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Dennisz a răspuns:

Eu iti voi recomanda configuratia mea audio de pe masina, fara playerul audio, deoarece tu deja ti-ai comandat unul.
Boxe : 4 bucati SAL WRX316, extraordinar de bune la un pret rezonabil >>>https://www.emag.ro/......DW9DP7BBM/
Subwoofer : SAL bass reflex >>>https://www.emag.ro/......DYFDP7BBM/
Amplificator : SAL xPRO 8000 >>>https://www.compari.ro/amplificatoare-auto-c3616/sal/xpro-8000-p38839697/
Iar pentru a le monta toate foarte usor, tot de la SAL am comandat si un kit complet de instalare care are incluse toate cablurile si sigurantele si legaturile necesare.
Este o configuratie ieftina ca pret, dar foarte puternica, este chiar mai buna decat sistemul BOSSE de pe Audi.
Contrar barfelor, ungurii de la SAL fac o treaba excelenta intr-ale sunetului, cel putin asta este parerea mea.
Cheers!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Schimba playerul, apoi vezi daca se cer schimbate si difuzoarele.
Volkswagen dupa 2000 a montat sisteme audio foarte ok, eu nu recomand schimbarea lor, decat cu 'scule' profi, care nu sunt doar 150 de lei perechea...
Daca nu apucai sa comanzi acel HU original, ti-as fi recomandat un aftermarket de la Alpine
Ceva de genul http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/ALPINE/CDE-W296BT/
Insa nu e foarte estetic, ai nevoie de rama adaptoare, si adaptor pentru comenzile de pe volan, daca ai.

| AndTheea explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc frumos pentru sfat!
Am specificat că la boxe nu mă zgârcesc, deci sunt dispusă să dau oricât. Dacă aș lua niște boxe ieftine, practic m-aș sabota pe mine, deci clar NU. În legătură cu playerul, chiar nu aveam de gând să dau 500 de euro pe unul original. Un prieten de al meu și-a luat de 2 ani ce mi-am comandat eu și e foarte mulțumit. Acum...voi vedea ce va fi.
Mersi încă o dată și o zi bună!