| anonim_4396 a întrebat:

Anul trecut am dus la un mecanic o masina pe care nu am mai folosit-o de mult, a trebuit sa ii fie schimbata bateria, placutele fata spate, un bec etc.
Insa cand am intrebat cat este plata si daca bateria este noaua, mi s-a confirmat doar verbal ca bateria este noua si suma de plata insa nu am primit facturi pe vreun produs cumparat,nu am primit nici bonul de la baterie.
Cand porneam masina, imi ramanea pe bord semnul bateriei de culoare rosie, iar asta cica pentru ca bateria este noua.
Masina nu a avut ITP-ul efectuat astfel ca acest mecanic, vecin cu mine, a dus masina lui cu bateria lui pentru verificare dar a trecut datele mele pe hartie, ca si cum mi-am verificat eu bateria masinii.
Insa am plecat si masina a ramas nefolosita, acum m-am reintors dar masina nu mai porneste deloc, cand bag cheia si incerc sa o pornesc, efectiv nu se intampla nimic ca si cum este moarta complet.
Am vorbit cu un tinichigiu care este si mecanic, un altul, care pare ca stie ce face, iar astazi merg sa i-o duc. Mi-a spus ca bateria noua este imposibila sa nu mai functioneze. I-am spus ca toata iarna nu a fost folosita dar a spus ca nu conteaza, pentru ca nu a fost foarte frig si fiind noua, nu are cum sa nu mai porneasca si ca, cu hartia bateriei, ma pot duce la magazinul de unde a fost luata ca sa-mi ofere la schimb alta baterie.

Acum realizez magaria pe care am facut-o cu fostul mecanic. Cu ce hartie sa ma duc, cand eu am doar hartia de tester in care specifica ce putere are bateria, dar eu nu am bon si garantie?

A spus ca el va baga la incarcat bateria 24 h sa vedem daca mai functioneaza, daca nu, sa merg cu hartia, insa nu i-am spus ceea ce am facut.

Ce spuneti? Ce sfaturi imi oferiti?
Realizez magariile facute iar acum vreau sa ma impun si sa ii spun faptul ca pentru orice piesa, produs pe care mi-l cumpara, daca are nevoie masina, vreau bonul fiscal de la fiecare produs fiindca nu accept sa mai platesc sume verbale.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Sfaturi?
Orice mașină consumă curent (poți măsura cu un ampermetru) chiar și când nu e pornită.
Martorul roșu aprins în bord în timp ce motorul merge înseamnă că nu se încarcă bateria. De obicei, sunt de vină cărbunii de la alternator.
În concluzie: chiar dacă bateria ta era nouă la momentul "reparației", acum e numai bună de reciclat din cauză că nici nu ți-ai reparat alternatorul, nici nu ai pornit de câteva ori de atunci motorul (sau nu ai pus un încărcător) să reîncarci acumulatorul.
Pune alta și nu mai repeta aceleași greșeli.
Repet: acest acumulator are viața consumată; chiar dacă o să reușești să bagi ceva curent în el, să pornești motorul chiar, peste scurt timp va fi moartă de tot și riști să rămâi în drum.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai e ceva normal sa ceri bon. Fie ca iei o baterie sau o pâine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate bateria si încarcă o si vezi daca este din baterie problema sau are altceva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu te mai duci la service-uri pirat, simplu. AI platit ca fraierul, ghinion. Poti eventual sa reclami respectivul service la ANAF.

| relian a răspuns:

O baterie odata ce o folosesti, apoi o lasi nefolosita un timp destul de lung, sa zicem 2-3 luni ii pui cruce, mai ales daca e o baterie de proasta calitate.Cand ai o masina si nu o folosesti daca vrei sa tii bateria functionabila, din cand in cand trebuie sa pornesti masina so lasi asa stiu si eu juma de ora, macar odata la luna, altfel la revedere.
Poate ala sa incarce ce vrea si cat vrea bateria aia e moarta.Deci nu-i vina aluia ca tia murit tie bateria,dar multi nu stiu,nici cei care vand bateria daca este in garantie o duci nu le spui ce ai facut,spui ca nu mai merge siti dau alta,asta daca are garantie,sau este inca in garantie.
Cei care vand baterii nu stiu ceai facut tu,iar daca le spui sigur nu-ti da nimic pentru ca este vina ta.
Referitor la ce spui tu ca vrei bonuri,pai cine sa iti dea bon frate,te auzi ce spui?
Daca eu am service,vii tu sati repar raia de masina,eu cumpar piese pentru firma mea,nu am cum sa-ti dau eu tie bon pentru ca nu este bonul tau,nu este piesa ta,este piesa mea,pe care eu tio vand tie,adica tio pun la masina ta,deci iti pun o piesa care este a mea plus manopera.
Nu stiu despre ce anume bateti voi campii,asta daca ala are firma si nu e unu care repara asa ilegal sa zicem,adica fara firma.
Si tu nu esti capabil sa faci diferenta dintre o piesa folosita si una noua,chiar daca e deja montata pe masina?
Daca nu te pricep,atunci nu mai veni cu povesti. Daca e sa-i ceri ceva da poti sa-i ceri sa iti arate bonul ce la primit el cand a cuparat piesele,dar nu sa til dea tie,ti-l poate arata,aia da se poate.

Dar daca nu ai incredere in acel mecanic,sau acel mecanic nu este de incredere,ce mai cauti frate la el? Ca este vecin cu tine? Du-te cauta unu serios daca asta spui ca nu este serios si ce mai spui.

Referitor la baterie,ar trebuie sa aiba pe ea anul fabricatie,orice baterie are pe ea anul de fabricatie, deci aia poti verifica f usor, dar se pare ca tu decat sa incerci sa verifici, mai degraba acuzi, ca vorba aia e mai usor sa stai in fata calc si sa acuzi pe cineva decat sa deschizi capota si sa te uiti pe baterie ce scrie, banui ca nici capota nu stii sa o deschizi laughing deci lasa'te de meseria asta cu acuzatu ca nici la asta nu te prea pricepi.

Deci noul tau mecanic care este de fapt tinichigeriu si se da mare mecanic habar n-are pe ce lume sta laughing pentru el orice lucru nou e nou indiferent cand a fost facut sau cumparat laughing ala da mecanic sigur ala te rezolva laughing praf te face

| Digikey a răspuns:

Este normal sa nu mai porneasca.
Bateriile auto se descarca si singure neconectate la masina.
Trebuie incarcate complet o data pe luna.
Odata ce s-a descarcat complet s-a sulfatat si nu mai este buna de nimic.7
Mecanicul nu are nicio vina. Garantia nu acopera daunele de sulfatare, adica prostia soferului.