| Gurgiu a întrebat:

Buna ziua, as dori sa-mi cumpăr un BMW seria 3 e90 318i 1995cmc 129cp benzina, ce părere aveți de aceasta mașina, consum motor probleme etc. mașina este pentru un începător. Dau funda, mulțumesc frumos

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Hm, hm. Citez: "ce părere aveți de aceasta mașina, consum motor probleme etc"
Pe rand: părere despre mașină: ți-am răspuns nu doar eu, ci mai mulți. Nepotrivita pentru un începător, dar plăcuta la condus și cu dinamica buna.

Next: consum: mai mulți ți-au zis că este mare. Dacă vrei exact, îți zic eu. 12 la sută mediu. Atât aveam eu pe a mea.

Next:motor, probleme: ți-am zis clar. Motor complicat din cauza valvetronicului cu multa electronică, susceptibil să se strice. Ți-am zis și ce probleme am avut eu, consum de ulei, scurgeri peste tot, mers inegal al motorului la relanti.

La ce anume nu ți s-a răspuns că nu pricep? Ai citit macar răspunsurile? Dacă te intereaza ceva mai precis atunci pune întrebări mai precise dar eu consider că ți s-a răspuns din plin la întrebare. Sau daca nu ți s-a zis "dă-i înainte șefu', e beton mașina adică răspunsul pe care îl căutau tu de fapt, consideri că nu ți s-a răspuns.

Îți mai zic ceva. BMW urile sunt mașinile cu cele mai multe matraseli când e vorba de km dați înapoi și daune ascunse. Pentru că barosanii vor sute de cai și mașina de fite și se gândesc la cat au în portofel acum, nu la cat se ajunge după 2 ani când tragi totalul cheltuielilor cu mașina asta.
Succes.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se raporteaza multe defecte la marcile germane, mas orienta la ceva japonez de calitate. Sa nu fie vanzator roman de origine

| Violleta2022 a răspuns:

As recomanda o masina f mica si uzata, pentru un sofer incepator, pana la 1.6 litri ca sa inveti pe ea, ca-n primul an de soferie vei avea cu siguranta accidente si este pacat sa bagi banii intr-un BMW care este prea scump de reparat si intretinut si consuma mare de benzina.
Dupa 1-2 ani de invatat, poti sa-ti cumperi BMW de care vrei, poate iti vei permite una mai noua.

| mihai69 a răspuns:

Nici eu nu recomand acest tip de mașină pentru un șofer începător.
Caută un VW cu tracțiune față, motor maxim 1.6 și perfectă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E comoda, dar are probleme cu aderenta, ca toate BMW-urile RWD.
Despre fiabilitate nu stiu, dar problema cu aderenta e o grija in plus chiar si pentru soferii experimentati. Nu e neaparat riscul de a derapa, din moment ce are ESP, mai e si faptul ca nu poti pleca din zapada cu ea (din parcare, in oras).
Deci nu e o masina potrivita pentru naveta, mai ales ca piesele ei costa...

| VoidEternal a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am avut în 6 ani 2 BMW-uri și niciodată nu am avut probleme cu tracțiunea, nu mi-a derapat necontrolat și nici nu am avut dificultăți sa ies din zăpadă. Desigur daca anvelopele sunt de doi lei atunci cu siguranță vei avea probleme dar asta e valabil indiferent pe ce punte sunt planetarele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VoidEternal):

Oricum, nu cred ca nu esti de acord cu faptul ca pentru un incepator nu prea se preteaza o masina cu tractiune spate. O singura data e suficient sa ii fuga, nu de mai multe ori...

| VoidEternal a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Depinde și de vârstă și personalitatea fiecăruia dar da, tracțiunea spate e cu siguranță un factor de risc suplimentar pentru un începător. Una peste alta nu recomand mașina asta nimanui cu excepția celor pentru care o nouă problema apărută e o provocare, deci celor megapasionati de masini și fanilor înrăiți BMW. Din punct de vedere driving experience sunt mașini plăcute, au ținută buna de drum, sunt mașini închegate și cu dinamica buna, dar dezavantajele sunt mai mari când tragi linie.

| Gurgiu explică (pentru VoidEternal):

Din 9 comentarii niciunul nu ma ajuta cu cerințele pe care le am cerut… majoritatea ați spus ca nu e buna pentru începătorii ca e tracțiune spate, înțeleg ca nu e buna dar am cerut o părere legată de consum etc etc și îmi spune-ți altceva

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gurgiu):

Consumul e irelevant daca esti mort.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VoidEternal):

Eu am condus cateva BMW-uri in diferite perioade ale iernii, si pot spune fara probleme ca e inutil in unele zile, fata de un Logan (doar un exemplu). Nu vorbesc de anvelope proaste.
Am incercat inclusiv sa ma joc in parcari, nu luau viteza deloc pe alunecus, nu aveau tractiune.
Nu sunt impotriva lor, dar locuiesc la munte si am multa iarna. Cu BMW nu prea ai sanse sa iesi de pe locul de parcare, daca noaptea au nins brusc 30cm de zapada. Iar daca iesi din parcare, ramai in intersectie, unde ar trebui sa treci peste digul lasat de plug.
Am patit asta la simple plimbari de seara, nu vreau sa-mi imaginez cum e sa intarzii la munca dimineata pe la 5, cu orasul necuratat, si un BMW in dotare.
Singurul BMW cu care abia asteptam sa ninga, era 330xd-ul unui prieten. Nu era excelent (cum e quattro), dar era distractiv si nu ramaneai nicaieri cu el.

| VoidEternal a răspuns (pentru Gurgiu):

Hm, hm. Citez: "ce părere aveți de aceasta mașina, consum motor probleme etc"
Pe rand: părere despre mașină: ți-am răspuns nu doar eu, ci mai mulți. Nepotrivita pentru un începător, dar plăcuta la condus și cu dinamica buna.

Next: consum: mai mulți ți-au zis că este mare. Dacă vrei exact, îți zic eu. 12 la sută mediu. Atât aveam eu pe a mea.

Next:motor, probleme: ți-am zis clar. Motor complicat din cauza valvetronicului cu multa electronică, susceptibil să se strice. Ți-am zis și ce probleme am avut eu, consum de ulei, scurgeri peste tot, mers inegal al motorului la relanti.

La ce anume nu ți s-a răspuns că nu pricep? Ai citit macar răspunsurile? Dacă te intereaza ceva mai precis atunci pune întrebări mai precise dar eu consider că ți s-a răspuns din plin la întrebare. Sau daca nu ți s-a zis "dă-i înainte șefu', e beton mașina adică răspunsul pe care îl căutau tu de fapt, consideri că nu ți s-a răspuns.

Îți mai zic ceva. BMW urile sunt mașinile cu cele mai multe matraseli când e vorba de km dați înapoi și daune ascunse. Pentru că barosanii vor sute de cai și mașina de fite și se gândesc la cat au în portofel acum, nu la cat se ajunge după 2 ani când tragi totalul cheltuielilor cu mașina asta.
Succes.

| Frank51 a răspuns:

N-am avut și nu cunosc probleme specifice, decât la cele diesel cu distribuția în spate. Aș spune ce e valabil la orice mașină, dacă este întreținută merită.

| VoidEternal a răspuns:

Dacă fiabilitatea este importanta pentru tine as evita modelul asta. Motoarele pe benzina de la BMW au valvetronic, un sistem foarte complicat care da probleme în timp. Am avut varianta anterioară pe un E46 și aveam pierderi de ulei pe la chiulasă și la capacul de culbutori deși am schimbat garniturile. Uneori mi se oprea mașina în mers, nu mergea rotund la relanti. In plus e90-ul are mult mai multă electronică, senzori peste senzori.
BMW a făcut motoare excelente pe benzina din păcate erau puse pe E36, varianta cu 6 cilindri in linie. In rest...

Răspuns utilizator avertizat
| Adrian5575 a răspuns:

Nu recomand pentru un incepator. Are tractiune spate, piese scumpe, consum mare. Tie iti trebuie o masina cu intretinere ieftina si cu motor de 1.4, 1.6, maxim 1.8.

Răspuns utilizator avertizat