| Alepa a întrebat:

As dori sa stiu si eu niste informati despre un Ford Focus 1.6 (101 HP) din 2002 daca este o masina buna (consum si daca piesele sunt bune ma refer daca se strica repede) si o comparatie cu un Opel Astra 1.6 (101 HP) din 2002. Pe care sa o aleg? Si ce consum are una si cealalta (Rog seriozitate)
Multumesc.

5 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

E o masina veche, nu mai e nici la prima nici la a II-a tinerete deci pregateste-te sa bagi bani in ea. Ford Focus este o clasa peste Opel Astra.

| Tw1sTer a răspuns:

Depinde break-scurta
la ford focus break urban:9-10l% si 7-8% combinat
la opel astra break urban:10-11 %

| Alepa explică (pentru Tw1sTer):

Am un prieten care are un Opel Astra din 2001 de 1.6 break 101 cp si a avut consum de 8.1 la 100 km, dar pe langa asta care ar fi mai convenabila? Astra sau Focus break?

| Tw1sTer a răspuns (pentru Alepa):

Depinde de stiulul de condus, trafic motorul sa nu fie uzat eu unul as merge pe ford decizia este a ta

| DataSoft a răspuns (pentru Alepa):

Sunt posesor de astra 1.6 16v 101HP si sunt foarte multumit de ea..ca si consum in oras este intre 8 si 10% si la exterios intre 6 si 7.5% in functie de cum mergi cu ea.