| Benio_Mario_1997 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un jeep Opel Antra ce parere aveti despre acea masina?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori Jeep ori Opel Antara?

Antara e o masina care nu straluceste cu nimic la niciun capitol

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Mie mi-a placut motorul de 2.2 Cdti 163 cp, rupe pe sosea. In schimb cutia automata schimba numa-n suturi si tinuta de drum e mai proasta ca la Dacia Logan (pe viraje in special la viteza). Franeaza foarte greu (bine e si o masina f grea) iar directia e foarte rigida si greu de manevrat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

E mare si masiva dar e pamant ca tinuta de drum.

| AndreiMadda a răspuns:

Nu recomand.
Motorizari VM Motori slabe si nu foarte fiabile, cutie automata problematica, probleme la sistemul de directie, valoare foarte mica de revanzare.
Au mers pe mentalitatea tipic romaneasca: "lasa ca-i bine si asa".
In primul rand la partea tehnica sta destul de prost: suspensia este destul de moale si genereaza ruliu in viraje (asta nu este o parere personala); cutia de viteze are doar 5 trepte, indiferent de motorizare; diferentialul central nu se poate bloca, esti complet vulnerabil chiar si pe un drum forestier, le-ar fi luat 5 minute ca sa adauge un buton pentru aceasta functie. Aceleasi probleme le are si Captiva. Si la design se mai putea lucra. Spatele se incadreaza in gama actuala, dar fata nu. Paleta de culori este foarte saraca, doar 4 culori sobre la exterior si 2 culori sobre la interior!
Antara mi se pare cea mai proasta oferta din segmentul SUV-urilor compacte, fiind clar depasita de catre Captiva.
Bafta.