| liviunm a întrebat:

as vrea sa stiu si eu, am o skoda si am probleme cu luminile deci cand masina e pornita si dau la lumini la zero acolo ramane aprinsa pe faza scurta... Ce cauza ar fi?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Trebuie să faci măsurători și probe, mai bine du-te la un electrician bun (să nu-i dai foc)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masinile care vin din Suedia, si alte tari cu legislatie asemanatoare, au aceasta functie de lumini de zi; se aprinde faza scurta imediat ce pui contactul.
Eu am avut un gunoi de Passat din Suedia, am intrebat un electronist, si a spus ca asa vin facute conexiunile din fabrica (din modulul confort, parca), si singura solutie ar fi intreruperea circuitului din calculator, masina fiind mai veche, nu avea setari pentru treaba asta, cum au cele dupa 2005.

| GouDidodino a răspuns:

Faza scurtă e pusă le automat, atata timp cat ai motorul pornit si sfaturile stau aprinse. Nu se opresc dupa ce opresti motorul?

| liviunm explică (pentru GouDidodino):

Se opreste dupa ce opresc motorul

| GouDidodino a răspuns (pentru liviunm):

Deci asta e "problema" sunt puse pe automat, apelează la cineva care are programul de diagnoza pentru a face modificari la masina ta sa-ti pună farurile pe manual

| funnymind a răspuns:

Blocul de lumini. Contactele sunt varză. Găsești pe net blocul, la preț fain, din demontări.