| nllbia99 a întrebat:

Bună ziua, ași avea câteva întrebări despre mașina pentru școală de șoferi. Credeți că în ziua de astazi pe tineri ii atrage mai mult o mașină cu cutie automată pentru școală de șoferi sau una cu cutie manuala? O mașină de prin 2015 în sus. Care este mai avantajos, cea cu cutie automată sau cea manuala, de ce? Păreri, avantaje și dezavantaje. Și mai am câteva intrebari, se merită să te faci instructor pentru categoria b în ziua de astazi? Cam cât sunt taxele care trebuie plătite pentru un elev? Ca de exemplu din suma de 1000 de lei cam cu cât poți ramane, de aici socotind taxele și motorina. Câteva site-uri cu mașini pe trupul școală de șoferi, modele mai noi cunoașteți? Dacă da va rog sa îmi trimiteți și mie câteva, sau poți sa îți faci din mașină normala cu cutie automată într-o mașină pentru școală de șoferi? Adică adăugarea pedalelor în partea dreaptă. Dacă ma puteți ajuta la întrebările mele, va rog sa nu ezitați. Mulțumesc frumos

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu ai vazut cate intrebari DIFERITE ai pus? Chiar crezi ca sta cineva sa-ti scrie tie raspunsuri cat un roman de Balzac? (Google it!)

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar face cineva scoala de soferi in Romania pe cutie automata? Sa ramana cu restrictii pe permis?

| dactic600 a răspuns:

Eu consider ca in ziua de azi deșii elevii ca sa ii numesc asa, sunt mai atrași si zic ca e mai interesantă o mașina cu cutie automata, asa bine sunt si conștienți ca trebuie sa înceapă si ei cu începutul, Adica pe manuala. Eu cred ca e mai avantajos sa alegi o mașina pentru scoala de șoferi cu cutie manuala deoarece asa poti sa il faci pe elev sa simtă si sa înțeleagă mai bine mașina, cum merge cu frâna de motor, cand trebuie schimbate vitezele, cum sa folosească ambreiajul la plecatul din panta mai ales, la automata cum zic unii e ca la începători ca sa ma exprim asa, doua pedale, acceleratie si frâna, consider ca e in dezavantajul elevului sa învețe direct pe automata, poate singurul plus ar fi ca se concertează mai mult pe trafic, semafoare si semne si pietoni deoarece nu schimba el viteze, dar in rest eu as zice ca e mai ok sa facă pe manuala, ca dupa aia o sa isi cumpere automata ori la o mașina mai de firma sau fițe cum ar zice unii, dar măcar baza o are stabilită ca sa zic asa.
Cat despre prețuri, daca mașina e automata si mai noua, automat prețul e mai mare.
Cat despre întrebarea cu instructorul auto, daca ai plăcerea si răbdarea necesară sa ii înveți de la 0 pe copii atunci merita sa fii instructor si vin si banii, mai mult sau mai puțin.