| Novice15 a întrebat:

cat m-ar costa daca as vrea sa imatriculez o masina adusa din Italia? Masina ar fi cumparata acolo pe numele mamei si aici as vrea sa o asigur aici tot pe numele ei. As vrea o suma aproximativa, am inteles la unele persoane ca ar ajunge 1. 000E. Masina ar fi un Fiat Grande Punto 1.3 90 cv din 2007 euro 4 motorina. Daca ma puteti ajuta,astept un raspuns de la voi, multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa platesti timbrul de mediu, il poti calcula singur, introducand datele cerute in calculatorul oficial ANAF:
https://static.anaf.ro/......_2015.html
La acesta se mai adauga ITP, RCA, impozitul pana la sfarsitul anului, numerele de circulatie si rovinieta, acestea pot fi cam 1.500 - 2.000 lei, in plus fata de timbrul de mediu.