| Vladut911 a întrebat:

Buna ziua!
cat m-ar costa sa inscriu o masina cu urmatoarele dotari;
interior din piele
scaune incalzite
duble climatronic
xenon
pilot automat
jante aluminiu
geamuri helimate
geamuri electrice
oglinzi electrice, incalzite
volan di piele
10 airbag-uri.etc
MULTUMESC.OFER FUNDA

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu nu este calculat in functie de dotarile masinii, asa ca nu conteaza ce dotari are pentru inmatriculare, ci alte elemente, le poti vedea in calculatorul oficial ANAF si poti calcula singur cat te costa inmatricularea:
https://static.anaf.ro/......_2016.html

| mgtow a răspuns:

Daca e noua sau are putini ani de cand a fost fabricata, motor euro 5-6 nu va fi asa mult dar daca e veche poti depasi 2000€ la taxe

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai scris dotarile aici doar sa te dai mare sau ce traba au ele cu taxa de timbru si inscrierea masinii?

| Vladut911 explică (pentru suntserios):

Nici nu ma obosesc sa-ti raspund.Desteptul pamantului.

| suntserios a răspuns (pentru Vladut911):

Deci am nimerit o... vrei sa te dai mare

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Aici cu siguranta ai nimerit-o, asta si vrea sa se dea mare cu ce rabla si-a luat sau vrea sa ia.Pai altfel nu ar fi stiut nimeni ca exista, sau ca el are masina, noroc cu netu asta, se pare ca sitele asta devine un fel de Facebook unde fiecare spun prezent sa arate lumii ca exista si ei pe palneta asta, ca de altfel nu iar sti nici pamintu.

| Mihai1810 a răspuns:

Ce treaba au dotarile masinii cu taxa de inmatriculare? Taxa de inmatriculare se stabileste in functie de urmatorii factori: tipul vehiculului, anul fabricatiei, norma de poluare, emisiile de CO2, tipul de combustibil si capacitatea cilindrica

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Taxa auto se ia în considerare numai anul cubajul motorului norma euro și dacă e benzinar or diesel restul e cancan

| CiocanN a răspuns:

Si in caz de accident cu ce ramai? si zici ca merita sa faci atatea modificari unei masini? nu depaseste valoarea ei? si poti pune toate aceste modificari masinei tale?
eu zic sa-ti faci doar strictul necesar si sa nu investesti prea mult intr-o masina

| suntserios a răspuns (pentru CiocanN):

Pe cat de stupida e intrebarea asta pe atat de stupid e raspunsul tau

| CiocanN a răspuns (pentru CiocanN):

Am inteles gresit intrebarea. pentru inmatriculare trebuie sa platesti si taxa de mediu, pentru asta uita-te pe certificatul masinii si vezi daca are undeva scris emisiile de co2. taxa de mediu se plateste in functie de model, anul fabricatiei, motor si noxe(co2). este si un calculator online care-ti zice cat e taxa.
nu are treaba taxa de mediu(inmatriculare) cu dotarile masinii. dar iarasi, sfatul meu ar fi sa mai astepti putin, cum astept si eu, ca sunt sanse ca taxa sa fie scoasa. pe 14 aflam raspunsul de la curtea constitutionala.

| CiocanN a răspuns (pentru suntserios):

Am inteles gresit intrebarea, i-am raspuns mai inainte tongue