| Polistfever a întrebat:

ce este mai ușor de condus o mașină sau un motor? Am permis categoria b, pot conduce ceva motoare cu el? Slabute nu de mare viteza

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Motocicletele sport logic ar fi ca sunt mai greu de condus decat o masina in care ai 4 roti, pe 2 e altceva

| Simpatic a răspuns:

@siriusblack98 Cuiva care are motor de ani de zile i se pare usor nu unor incepatori, pe de alta parte cand va deschide cateunul portiera fara sa se asigure numai ramane din voi decat bucati de rinichi.
Mai lasa-ne frate cu argumentul ca motocicleta e sigura.
Poti sa mergi cu ea pe zapada, poti sa mergi cu ea pe drumuri de tara neasfaltate, poti sa mergi cu ea pe ploaie torentiala.
E mai usor sa te strecori dar la cati idioti de soferi sunt in trafic mi-ar fi si frica sa merg pe moto nu de alta dar sunt soferi indisciplinati la greu iar voi majoritatea motociclistilor mergeti cu viteza mare, de aici apar si problemele.
Eu nu am motor asa ca nu stiu cum e sa treci printre masini, dar stiu ca unii fac manevra asta riscant si fac si depasiri aiurea, nu toti dar unii ii vad cum depasesc asa cum nu trebuie cu motocicleta.
Sa nu uite ca pe 2 roti nu ai ceea ce se numeste stabilitatewinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti conduce orice e sub 50cmc. Scrie si pe permis daca te uitai la el vreodata

| gabicoo a răspuns:

Cărutza! Are și autopilot - calul!
Când căruțașul iese mort de beat din cârciumă, se urcă în atelaj și dă două bice la cal - acesta merge spre casă fără a fi ghidat de stăpân! Logic! Nu?
winking

| siriusblack98 a răspuns:

Dupa logica unora, ceva ce are 2 roti este mult mai dificil de condus. Eu conduc atat masina cat si motocicleta. Mi se pare mult mai simpla motocicleta si mult mai lipsita de responsabilitati ca o masina. Sa nu mai zic ca din punct de vedere ar traficului aglomerat cu moto e mult mai lejer. In timp ce altii stau cate 4 ore in coloane pe Valea Prahovei tu depasesti frumos toata coloana printre masini. N-ai pedale, n-ai schimbatorul de viteze pe care atunci cand il folosesti trebuie sa iei mana de pe volan, n-ai acelasi gabarit. Motocicleta e simpla in general.

| JicaContra a răspuns:

Motorul e mai usor, masina are 4 roti, nu poate face curbe la fel de stranse, nu poate intra pe unde intra un motor, etc.

insa si mai periculos, chiar mult mai periculos, la masina sunt o tona de sisteme de siguranta integrate in masina, care la motor nu au cum sa fie, nu ai decat casca si eventual costumul