| George18011993 a întrebat:

Buna ziua ce ulei de motor imi recomandați pentru o skoda fabia an 2002 1.4 mpi 5w40 sau 10w40? Ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă mașina "merită", dă-i 5w40 chiar 0w40

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

5W40, niciodata 10W40.
Daca are putini kilometri poti pune chiar 5W30, cu ala cred ca a venit din fabrica.
Dar pune mana si citeste manualul de utilizare, pentru ca uleiul trebuie sa corespunda unor aprobari date de producator, vascozitatea e doar planul 2.

| Frank51 a răspuns:

Ambele sunt identice la cald, daca vrei sa porneasca mai lejer iarna du-te pe 5W40.