| Romeostef1994 a întrebat:

cine ma poate ajuta, de doua zile am cumpărat o mașină de Irlanda, ieri am fost la un birou de acte auto unde am tradus cartea, am facut contract de vanzare cumpărare cu proprietarul de pe carte, am facut asigurare, am platit cele doua taxe, am facut cerere de numere provizorii, rezervare. Cei de la acte auto mi-au pus dosarul în regula, am mers astazi la ghișeu, dau dosarul domnului polițist, la care imi spune ca nu e in regula masina, eu raspund e furată? Sau ce are? Mi-a raspuns ca nu poate intra in detalii, merg inapoi la acte auto la 3min distanta, mai lipsea o foaie, au pus-o cei de la acte auto, am mers inapoi la ghișeu, la care imi opreste doar toate copiile din dosar. Ma pune sa semnez ca le-am predat si imi spune într-o oră sa ii aduc proprietarul masinii, altfel da actele mai departe si imi face dosar penal. Am vorbit cu cel de la care am luat masina si nu a vrut sa mearga cu mine. Ce pot face? Nu am primit, numere nimic, era foarte nervos domnul polițist, furată a zis ca nu este, ce sa aiba? Cine ma poate ajuta?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Indata ce vechiul proprietar nu vrea sa vina cu tine la police te-a tepuit (poate sa fie furata sau are amenzi/probleme fiscale) neplati din trecut - probleme cu asigurarea accidente nedeclarate, multe ipoteze pot fi. Trebe sa cunosti numele intreg al fostului proprietar sa le zici la politisti ca nu vrea sa vina si il cauta ei. Trebuia sa verifici masina cu carvertical inainte sa o platesti, data viitoare tine cont de asta. Apropo in total cat ai platit sa o treci pe numele tau cu toate taxele?

| darrio2007 a răspuns:

O fi cu volanul pe dreapta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil nu ii plac nici lui masinile cu volanul la perete.
Mergi la ghiseul de informatii de la inmatriculari, si intreaba-i care e situatia masinii, povesteste-i ce s-a intamplat cand ai incercat sa scoti numere. Sunt datori cu explicatii.
Din contractul tau de vanzare-cumparare, se ajunge pana la proprietarul de Irlanda, ori la cel care a exportat-o?
PS: e radiata din Irlanda?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

PS2: Verifica personal toate seriile masinii din acte, sa corespunda cu originalul, si sa nu fie nimic falsificat.
Cunosc multe cazuri de masini aduse din strainatate, la care s-au tradus actele cu falsificare, s-au trecut alte motorizari, sau circula o masina cu actele alteia, etc. Samsarii de masini cu numere straine sunt foarte dubiosi, multi cauta oameni nepriceputi, si le vand masini cu acte false ori neradiate, fara contracte, cumparate de la fier vechi (neinmatriculabile), etc. Trebuie sa fii ajutat de cineva cand te bagi intr-o astfel de afacere, sau sa cumperi de la un samsar de incredere, recomandat de cineva, cunostinta, etc.

| johnnny123 a răspuns:

Noi de unde am putea sa stim care este problema cu masina aia?
Era datoria ta sa intrebi polistul care este problema si era datoria lui sa-ti comunice ce este in neregula, mai ales daca te-a amenintat cu dosar penal.