| Savu37 a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa inteleg cum este cu prioritatea de dreapta (nu prea ma descurc)?
Sa fiu mai explicit : cand fac stanga cui trebuie sa ii dau prioritate? Di cand fac dreapta cui ii dau prioritate?
Va multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La egalitate de semne:
-când faci stânga n-ai prioritate în fața nimănui
-când faci dreapta ai prioritate, dai prioritate doar celor aflați pe drumul principal, ăla pe care vrei tu să intri

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A, da, mereu dai prioritate pietonilor pe trecere, indiferent că faci stânga-dreapta

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In ce conditii? Ce fel de intersectie?

| CerCopiTec a răspuns:

Proritate de dreapta inseamna ca indiferent de directia pe care o vei urma te uiti in dreapta, pe toti cei care vin pe drumul ala ii lasi sa treca indiferent in ce directie o iau ei

| darrio2007 a răspuns (pentru CerCopiTec):

In intersectie nedirijata de semafor sau indicatoare. Ai uitat sa precizezi.

| Savu37 explică (pentru darrio2007):

In intersecții dirijate

| darrio2007 a răspuns (pentru Savu37):

Daca sunt dirijate respecti indicatoarele sau semaforul.