| catalin2k a întrebat:

Buna Ziua! Cu ce categorie de permis se conduce un atv de la 200cm in sus?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de categoria B1, se poate obtine de la 16 ani iar scoala de conducere se poate incepe de la 15 ani si 9 luni.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, orice atv se incadreaza in categoria B, posed permis si cunosc crede-ma

| Ioandelasal a răspuns (pentru DaniTDCI):

Vad ca mi-ai evaluat raspunsul ca nefolositor si spui si prostii, nu cunosti legea.
Conform Codului rutier actual, citez:
" e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| suntserios a răspuns (pentru DaniTDCI):

Il ai degeaba.

| DaniTDCI a răspuns (pentru suntserios):

Hai nu mai spune?

| suntserios a răspuns (pentru DaniTDCI):

Ti s-a dat legea de 2 ori mai sus. Daca nici asa nu intelegi dovedesti a doua oara ca e pe spaga permisul sau nu il ai in realitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana in 125cmc iti trebuie permis de categoria B1. Peste 125cmc iti trebuie permis categoria B.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista asemenea limitare pentru B1.
CATEGORIA B1
Cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15kW.