| Albert430 a întrebat:

Bună ziua, dețin un BMW 430xi (2.0T) și doresc să-mi achizitionez o evacuare omologată pentru autovehiculul meu indiferent dacă este nouă sau second hand. Imi puteți spune niște firme românești care se ocupa cu achiziționarea si montajul de evacuări. Ce evacuare îmi recomandați? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Firme iti putem spune, dar societatile care vand aceste evacuari s-ar putea sa nu fie aceleasi cu serviceurile care le monteaza, eu iti pot spune cateva serviceuri de renume din Romania care doar asta fac (fac si tobe custom), ei iti pot comanda evacuarea si tot ei ti-o vor monta:
Pilot din Arges : https://ro-ro.facebook.com/pilotpowertuning/ NU TE DEZAMAGI ca-s intr-o comuna din Arges, se duc oameni din toata tara la ei!
Coasta De EST -Bucuresti : https://www.service-auto-cde.ro
Intreaba-i ce model si cat costa o evacuare pentru modelul tau, insa evacuarile dedicate sunt de 4-5 ori mai scumpe decat cele custom, dar cred ca si au un sunet mai placut si sunt mai calitative, in schimb nu se realizeaza nimic cu sudura ca in cazul celor custom.

Ca si marci de renume in lume sunt multe dar nu le stiu eu exact pe cele care produc pentru modelul tau, imi vin cateva in minte: REMUS, MAGNAFLOW,SEBRING, BORLA, Hamann (special bmw), Akrapovic (cele mai scumpe din lume!), Milltek (printre cele mai bune din lume!) etc
In cazul tau este posibil ca Hamann si Milltek sa fie ceea ce trebuie dar sunt foarte scumpe, cat de scumpe? pai sa zicem ca unii dau atatia bani pe o masina! (poate sa fie 1000 de euro sau 5000-7000 de euro) si acest kit este de obicei o instalatie de tip cat-back, iti da si putere in plus, un sunet extraordinar si o acceleratie imbunatatita.
Nu are rost sa pui la 430i ceva de 2 lei de prin Obor!