| Zavoianu_Sebi_1998 a întrebat:

dețin un Opel Corsa c, an 2002 și nu știu de ce nu am curent la luminile din interior și la priza mașinii cu prima treapta a contactului, curent am doar la a doua treapta adică când se aprind beculețele, cineva priceput cu ce aș putea face?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Zavoianu_Sebi_1998 :...ce a-și putea face"

1 - atenție la scris
2 - dacă e necesară priza 12 v, fir direct de la baterie (prin siguranță) și gata

| Zavoianu_Sebi_1998 explică (pentru sierra1):

Este vorba de priza mașinii, dar cred ca e ceva de la contact, nu îmi pornește la prima treapta, nici luminile nici priza, am doar cand mi se aprind beculetele in bord gen a doua treapta

| LPCTSTR a răspuns:

Vreo siguranta arsa? Ai verificat cablurile?

| Zavoianu_Sebi_1998 explică (pentru LPCTSTR):

Pai nu cred ca e vorba de așa ceva, curent am dar nu la prima treapta, o sa verific

| wj a răspuns:

Considerand ca prima treapta a contactului este deblocare volan la masinile mai vechi, a doua treapta este contactul-unde se considera contactul pus (si pozitia in care masina ruleaza), iar a treia treapta-demarorul/pornirea, nu mi se pare nimic anormal, ci firesc.
Se poate rezolva sa ai curent, dar, e o metoda de siguranta sa nu golesti bateria din neatentie.