| anonim_4396 a întrebat:

Dintre aceste trei masini care este cea mai buna ca intretinere si consum; fiabilitate in general : Ford Focus 2 1.6 Diesel; Opel Astra G 1.7 Diesel sau Golf 4 1.9 Diesel? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cea mai buna ca intretinere si consum, ar putea fi Golf 1.9 TDI, daca mai gasesti una care sa nu aiba 500. 000km. Cam toate au.
Astra G poate fi de vreo 70cp, sau poate fi de 101 (parca). Alea de 70cp sunt cam naspa, bune la carat, alea de 101cp merg mai frumos.
Dintre astea, eu as alege Focus 2, ca e cu o generatie mai noua decat celelalte, si la confort le 'sparge' pe ambele. Motorul e mult mai performant decat 'tractorasele' celelalte, are injectie common-rail, emisii mici, consum mic si performantele sunt foarte ok. La intretinere Ford e cu o idee mai scump, dar e o masina mai de calitate decat Volkswagen sau Opel, cel putin dintre modelele pe care le-ai mentionat tu.

1 răspuns:
| MariusF23 a răspuns:

Focus