| alinadian134 a întrebat:

Buna ziua, doresc sa cumpar niste jante, da nu stiu cum sunt cu dimensiunile, pe cauciuc scrie 235/45 r17

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt multe dimensiuni de luat in seama.
In primul rand, compatibilitatea unei jante cu masina ta, este data de prezoane, mai exact numarul lor si distanta dintre ele.
Masina mea de exemplu are prezoanele 5x110, adica 5 prezoane cu distanta de 110mm intre ele.
Intre prezoane este si gaura de centrare, care trebuie sa fie de dimensiunea potrivita sau mai mare, ca sa poti baga un inel adaptor. Din fericire, gaurile de centrare sunt acordate distantei dintre prezoane, cel putin la masinile dupa 2000, care au dimensiuni specifice pentru fiecare producator/lant de producatori.
A doua dimensiune importanta este diametrul jantei. In cazul tau, anvelopa R17 are diametrul interior 17", deci jante de 17" iti trebuie.
Latimea jantei se noteaza in J. Pentru latimea anvelopei 235, ai nevoie de janta intre 8J si 9.5J.
O valoare mai putin importanta este ET-ul, care se refera la pozitia anvelopei fata de butucul rotii. Jantele cu ET49 de exemplu stau mai in interior, sub masina, iar cele cu ET35 vor iesi mai in exteriorul masinii, mai exact vor mari putin ecartamentul. Un ET prea mare poate face roata sa atinga in telescop sau carenajele de plastic din jurul rotilor, un ET prea mic poate face roata sa atinga in aripi, daca suspensia este joasa.
Cand cauti jante, uita-te in primul rand la distanta prezoanelor si diametrul acestora. Eu de exemplu cautam pe olx "jante 17 5x110".
Cele mai bune jante dpdv al calitatii si compatibilitatii sunt cele originale cu care se vindea modelul tau de masina.

| relian a răspuns:

Te duci cu masina acolo unde vrei sa cumperi, iar aia stiu ce sa iti dea.Asta e tot, nu trebuie sa iti bati tu capu sa stii.