Întrebare recomandată | OffRoad a întrebat:

doresc sa folosesc un modulator FM in masina si am cateva nedumeriri: cum functioneaza? doar introduc modulatorul (cu memory stick-ul care are melodii ) in bricheta si pornesc casetofonul?
trebuie sa am neaparat antena la casetofon pentru a prinde semnalul de la modulator? (adica antena pentru radio)

4 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Pasul 1 modulatorul odata ce e conectat la curent (adica introdus in bricheta) citeste memory stick-ul si apoi emite ceea ce este stick prin unde radio pe o frecventa anume setata de tine (ex: 100FM, ai posibilitate sa setezi ce frecventa vrei)
Pasul 2 este sa pornesti radioul de la masina sa il setezi pe frecventa care este setat si modulatorul ex. 100FM si gata ai muzica de la modulator.

Functia modulatorului este aceeasi ca si a celor de la kissfm, profm...etc numai ca este o arie restransa (vreo cativa metri). Ti-am dat un exemplu ca sa intelegi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa ai setata aceeasi frecventa si la modulator si la radio, de preferat o frecventa pe care nu emite nimeni

| horia2012 a răspuns:

Ce emite modulatorul vei auzi prin aparatul de radio. Modulatorul emite pe o frecventa fixa si pe radio vei cauta acea frecventa. Antena la masina oricum ai. Nu-ti trebuie alta, dar sa nu fie la o distanta mai mare
de 1 m de radio.

| ManeaAlex a răspuns:

Ba bagi modulatoru si modulatoru are o frecventa si trebuie sa setezi frecventa aia la casetofonu masini da sa fie dat p radio