| Savu37 a întrebat:

Eu am permisul de câteva luni și am o întrebare dacă ma puteți ajuta va rog frumos.
Am facut scoala de soferi pe diesel si vreau sa cumpar o masina pe benzina. Se conduce la fel? Când dau in marsarier tot la fel ca pe diesel funcționează?
Va mulțumesc?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Nicio mașină nu seamănă cu alta, chiar dacă sunt același model. Una are comenzile mai rigide, alta nu, una are cursa schimbătorului mai scurtă puțin, etc.
În privința marșarierului, nu are legătură cu combustibilul, ci cu modelul mașinii. Unele au marșarierul pe inel, altele maxim stânga și în față, altele maxim dreapta și în spate etc.
Dar te vei obișnui cu orice mașină, după câteva ture.

| Savu37 explică (pentru Liviu):

De exemplu când dau cu spatele... apăs decât ambreajul și ii dau drumul unor. Pe benzina tot asa sa procedeaza?

| adryang78 a răspuns (pentru Savu37):

În principiu, da. Eu am un Peugeot 206 pe benzină și tot așa pornesc de pe loc. Nu mai este ca la Dacia 1300, să echilibrezi ambreiajul cu accelerația. happy

| Savu37 explică (pentru adryang78):

Multumesc. Credeam ca pe benzina e mai dificil.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Marsarierul difera in functie de model si marca nicidecum de tipul motorizarii, de zic ca difera la unele este in fata primei viteze, la altele este in continuare vitezei a 5-a, la unele ridici putin in sus de nuca schimbatorului, la altele apesi putin in jos pe nuca schimbatorului etc
Dar tu nu iti face griji pentru aceste detalii nesemificative, le inveti din mers cum se zice.
Da, diferenta pe care eu am sesizat-o intre o masina pe diesel si una pe benzina daca ne referim la cutiile manuale este ca la benzina trebuie sa lucrezi mai mult cu ambreiajul, adica numai pleaca masina la fel de usor doar din ambreiaj cum se intampla la diesel, adica stiu o multime la care le moare motorul pe romaneste cand trec de la diesel pe benzina pentru ca nu stiu sa tina cat trebuie si cand sa ia piciorul de pe ambreiaj si sa intre usor cu acceleratia, cum spuneam doar din acest punct de vedere este poate mai usor la diesel, dar aceste explicatii sunt ca pentru incepatori, la soferii experimentati nu conteaza ce tip cutie, comubstibil sau de ambreiaj foloseste o masina lor le va iesi totul bine si nu se va simti nicio smucitura.
Esti la inceput o sa te obisnuiesti!

| Savu37 explică (pentru Simpatic):

Multumesc pentru ajuotor. Eu Ma refeream cand dau cu spatele apas doar ambreajul si ii dau drumul incet si masina merge sau plecarea de pe loc la fel ...pe urma apas acceleratia dupa ce e in miscare. Asa se procedeaza si pe benzina?

| Violleta2022 a răspuns:

Masina pe benzina se conduce mai usor decat cea pe motorina, care-i mai puturoasa, asta fiind parerea mea, proprie si personala.
In plus, masina pe motorina are nevoie de timp, sa se incalzeasca motorul si sa porneasca samd
In ce priveste datul cu spatele, corect se spune: MARSARIER, nu mansalier.

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Si o sa il ajute ENORM de mult ca stie cum se scrie/pronunta, in acel moment in care da cu spatele, nu? off... esti amuzanta laughing haha. Cat despre putere...nu stiu ce sa zic, cred ca diselu e puternic, eu am benzina. happy deinde acum de ce masina vorbim

suntserios
| suntserios a răspuns:

Functioneaza fix la fel... doar ca benzina are cuplu ceva mai sus in turatii si trebuie turat ceva mai tare si ambreiajul ridicat ceva mai sus

| OctavianSps a răspuns:

Masina pe benzina are pornire prin scanteie. Stai linistit o sa te inveti la fel de usor nu-ti fa probleme de genul.