| rradu97531 a întrebat:

Buna ziua! Exista vreo posibilitate de a afla codul de la cutia de viteze fara sa o ridic? Eticheta de la roata de rezerva este stearsa si nu se observa nimic.
Cate coduri de cutie de viteze exista? Eu am VW Golf VI 1.4 TSI 122hp. si s-a dus cutia. va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| David00368866 a răspuns:

E deasupra la cutie, ori il vezi fara sa scoti nimic, ori poate trebuie sa scoti pistonul de la ambreaj.
Vor fi destul de multe chestii scrise acolo, compara cu ce gasesti pe siteul asta:
https://www.proxyparts.com/wiki/gearbox-codes/make/volkswagen/model/golf/
Trebuie sa te uiti la fiecare si sa vezi care e la fel ca si pe cutia ta de viteze

| Digikey a răspuns (pentru David00368866):

Ce piston de la ambreiaj aberezi acolo bre?

| David00368866 a răspuns (pentru Digikey):

Cilindru receptor, e mai bine asa? I se spune in mai multe feluri

| Digikey a răspuns (pentru David00368866):

Ca sa ajungi la el trebuie sa desprinzi cutia de motor si este exact spatele discului de ambreiaj.Si este corp comun cu rulmentul de presiune la Golf 6.
De ce sa demonteze rulmentul de presiune?
Ca sa vada ce model de cutie are?
In cazul asta ori nu stii despre ce vorbesti ori dai raspunsuri ca sa te afli in treaba, votate cu funda de altii mai incompetenti decat tine.

| David00368866 a răspuns (pentru David00368866):

Eu îi răspund lui digikey
La golf 6 din cate tin eu minte, e montat deasupra la cutie cu 2 șuruburi de 13, eu am zis ca s-ar putea sa fie codul acolo, normal ca dacă ar fi trebuit demontată cutia nu as fi zis acest lucru. Sunt mai multe modele de cutie și codul poate fi în locuri diferite pe fiecare cutie

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ar trebui sa desfaci ceva cand ai nevoie de o piesa?
Cu seria de sasiu la un magazin de piese auto sau la un service iti poate gasi piesele compatibile.
Asa mi-am inlocuit eu compresorul si un proiector. Eu le-am cumparat de noi, n-am optat cu piese din dezmebrari si am dat mai multi bani.