| Andrei_Gabita_1992 a întrebat:

ma puteti ajuta? Am un Opel Vectra C 2004 si nu se mai inchide haionul.Nu asta este problema,deoarece am reusit sa il prind cu sfoara, insa mi se aprinde plafoniera si ma deranjeaza.Ce as putea face?

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Daca ai inchidere centralizata pentru un incepator este destul de greu. Ceea ce trebuie sa faci pentru a nu.ti descarca bateria, acumulatorul de pe autoturism, este sa scoti becul. Simplu! Daca anulezi din contact, acesta are legatura cu toate portierele, dupa care vei intra in alte defecte majore!

| OldSoul a răspuns:

Schimba yala si se rezolva toata problema.
Daca nu gasesti pe cineva dispus sa-ti rezolve aceasta problema pana dupa anul nou, scoate becurile din plafoniera si asta e.
Banuiesc ca nu ai cunostiintele necesare astfel incat sa desfaci haionul si sa pacalesti calculatorul ca acesta e inchis, deci cred ca varianta de sus e cea mai buna.

| JackR a răspuns:

Tipic romaneste: cand ceva se strica, legi o sfoara, bati un cui sau lipesti cu scotch/SuperGlue!; D

Daca nu vrei sa te duci la service, sa repari inchiderea haionului, atunci undeva pe rama acestuia exista un butonas, ca cel de la usa frigiderului. Desfa-l usor cu o surubelnita, si scoate un fir dintr-unul din contactori. Izoleaza capatul scos, cu o bucatica de banda izolatoare (sa nu faca contact cu caroseria) si gata, ai "rezolvat" problema.

| Ilie_Benoni_1960 a răspuns:

Buna,
atunci cand o usa de la masina nu se inchide, plafoniera iti semnalizeaza acest lucru. trebuie sa repari haionul ori sa iti anuleze cineva intrerupatorul de contact pe care il actioneaza.
Poti chiar tu sa faci acest lucru daca ai cunostinte tehnice minime dar trebuie sa izolezi bine firele de la intrerupatorul deconectat.