| liviunm a întrebat:

Pot vinde o masina fara fiscal?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca se incheie contractul-tip de vanzare-cumparare sau fisa de inmatriculare a vehiculului, vizat de organul fiscal, ambele tin loc de certificat de atestare fiscala.
Daca nu o faci in aceste feluri sau nu dai cumparatorului certificat de atestare fiscala acesta nu o poate inmatricula pe numele sau.

| baru a răspuns:

Se poate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

După noile legi ești obligat sa transcrii mașina la 90 zile după achiziție iar fără fiscal nu prea ai cum. Tu poți vinde mașina fără fiscal dar trebuie sa dai peste un fraier

| GouDidodino a răspuns:

Nu, tu nu o poti radia, iar cumpărătorul nu o poate inmatricula. Decat daca o înstrăinați iar actele sa ramana pe numele tau.

| Daniel323 a răspuns:

Avand in vedere ca doar un mort de foame ar cumpara o masina fara fiscal, nu o sa cumpere rovigneta si nu o sa-si plateasca taxele de pod sau parcarile si toate amenzile o sa-ti vina tie.

| tdy a răspuns:

Buna. Poti doar daca este de acord cel care o sa vina sa o vadă. Este un risc cum s-ar spune si nu prea accepta multă lume ca poate avea multe amenzi la primarie si tot asa. Tu nu faci nimic ilegal daca la asta te referi.