| ClaudiuM1997 a întrebat:

Seat exeo 2.0 tdi CR 2012 sau 1.8 T 2010 (vechiul 1.8 T nu cel nou )? Eu fac cam 15. 000km pe an, dintre care 10.000 in oras si ma intereseaza in primul rand fiabilitatea.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Ținând cont de restricțiile privind modele cu motor diesel, ar fi bine modelul pe benzină, mai ales că există posibilitatea de a monta un sistem GPL, care ar scădea consumul. Apoi, diferența dintre benzină și motorină la pompă este mică.
Dar, repet, nu puteți ști, dacă nu cumva și în România vor apărea restricții la diesel. Iar, dacă veți avea drum în Europa, vă puteți trezi că nu puteți folosi autoturismul datorită restricțiilor.