| anonim_4396 a întrebat:

Sunt din Bucuresti și aș dori Miercuri să plec în Palermo(Sicilia) Italia. Cu mașina personală, o Lancia Y 1.2 din 2001.
Întrebarea mea este, la un consum de 6% benzina cât ar costa benzina? Și dacă îmi trebuie roviniete de drum sau vreo taxa de autostrada sau drum pe undeva.
Traseul meu ar fi,Bucuresti-Sofia-Durres(Albania)-Bari-Messina-Palermo.
Și aș mai vrea să știu, dacă mașina e pe numele mamei, pot să ies din țară fără să trec mașina pe numele meu?
Cine îmi răspunde corect la întrebări, îi dau funda.

Răspuns Câştigător
| badpanda a răspuns:

Iesi pe la Nadlac II faci Budapesta Lubliana Trieste si cobori spre Roma. Waze te duce destul de bine. Daca ai timp la dispozitie ii zici sa evite autostazile in Italia si economisesti cam 80 E de autostrada si vreo 40 de benzina.
Vigneta de Ungaria este cam 60 de lei 10 zile la fel si cea de Slovenia 7 zile.

3 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

In plina pandemie sa te apuci sa traversezi tari care nu sunt in Ue este un risc destul de mare.
Trebuie sa le prezinti vamesilor un motiv suficient de bun incat sa te lase sa treci.
Un contract de munca ar fi ideal.
Eu am fost acum cateva saptamani dar pe Slovenia si era filtru in Slovenia si Italia.Te intrebau motivele si durata vizitei.

| lamasanustefan a răspuns (pentru badpanda):

Dar daca o iau prin nord pe la satu mare si dupa cobor in sudul italiei pe la roma etc.

| lamasanustefan a răspuns (pentru badpanda):

Felicitari!

| badpanda a răspuns (pentru lamasanustefan):

Iesi pe la Nadlac II faci Budapesta Lubliana Trieste si cobori spre Roma. Waze te duce destul de bine. Daca ai timp la dispozitie ii zici sa evite autostazile in Italia si economisesti cam 80 E de autostrada si vreo 40 de benzina.
Vigneta de Ungaria este cam 60 de lei 10 zile la fel si cea de Slovenia 7 zile.