| Chriszi a întrebat:

Buna ziua TPU, am o intrebare si sunt in dificultate. Pe perioada starii de urgenta din cauza COVID19 imi expira Inspectia Technia Periodica in data de 22 aprilie 2020, mentionez ca eu sunt in Slovacia deci trebuie sa ma intorc in Romania sa fac ITP. Problema aici este ca daca plec astazi 06 aprilie voi fi in carantina 14 zile fac ITP si ma intorc in Slovacia stau iarasi 14 zile nu voi apuca sa ajung la lucru pe care il incepem in 25 aprilie.
Stie cineva daca se poate sa circul fara ITP pana la terminarea starii de urgenta si imediat dupa aceea sa il fac? Multumesc

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este sa nu iti bati capul cu asa ceva, ci sa ii lasi pe cei care primesc bani pentru asta. Adica sa contactezi ambasada Romaniei din Slovacia:
https://bratislava.mae.ro/contact

| Chriszi explică (pentru anonimg):

Multumesc de raspuns dupa 25 minute asteptate sa intru in contact cu operatorul mi-a spus sa sun la RAR pentru ca ei nu stiu.

| anonimg a răspuns (pentru Chriszi):

În țara ai voie să mergi să faci ITP-ul completând declarația.
Contactează rar: http://www.rarom.ro/

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate circula fara ITP in Romania, nu stiu cum este in Slovacia, asa ca trebuie sa te interesezi acolo. Ma gandesc ca s-ar putea sa faci acolo ITP, dar intereseaza-te la politia rutiera de acolo.

| Chriszi explică (pentru Ioandelasal):

Am sunat aici la statii ITP si nu se poate face. Din cate am inteles la ei se prelungeste daca e expirat pana cand trece starea de urgenta.
Daca ma intorc in Romania cu ITP expirat mentionez ca locuiesc in Nadlac chiar la granita e posibil sa trec si imediat sa il fac? E adevarat ca la expirarea ITP expira si inmatricularea? Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Chriszi):

La noi nu se prelungeste.
Daca circuli cu ITP expirat te expui la o amenda si retinerea certificatului de inmatriculare. Inmatricularea nu expira si vei reprimi certificatul de inmatriculare imediat dupa ce prezinti dovada ca ai efectuat ITP.