| andreiandrei20073 a întrebat:

Buna ziua TPU, am pus benzina de la rompetrol, iar dupa cativa km mi-a aparut in bord martorul check Engine si mesajul Gaze de evacuare, iar cand pornesc motorul se simte miros mult de benzina in masina, care ar fi cauza, multumesc

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti s-a aprins martorul de check engine, opreste imediat masina si cheama service-ul sa o tracteze, ca nu-i de bine.
Posibil sa ai rezervorul de benzina spart, daca se simte miros de benzina in masina, fiind risc de incendiu.

| andreiandrei20073 explică (pentru Violleta2022):

Miroase a benzina doar cateva minute dupa ce pornesc motorul dupa nu se mai simte nimic

| Rotazi a răspuns:

Daca ai miros de benzina, e o scurgere pe undeva. Nu conteaza statia de unde ai incarcat.

| andreiandrei20073 explică:

Egr a fost schimbat, racordul flexibil de evacuare la fel

| George4Ro a răspuns:

E posibil sa ai probleme la egr sau turbosuflanta...e posibil sa miroase a gaze arse neevacuate...carburantul e ok.

| andreiandrei20073 explică (pentru George4Ro):

La service, mi-a zis ca martorul check engine cu mesajul acela cu gaz, e posibil sa fi fost de la racordul flexibil care l-au schimbat dar dupa o saptamana iar mi-a aparut.