| AndreiViper a întrebat:

Bună Ziua TPU! Am și eu o problema la un Golf 5 2.0 TDI. Tot se aude o scartaiala de la motor și când mașina sta pe loc și în mers, în primele 2-3 minute când pornesc mașina nu se aude dar după aia începe.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai poate fi si rulmentul de presiune de la cutia de viteze, uzat sau lipsă gresare.

| relian a răspuns:

Poate o fi ceva intinzator slabit, este usor de gasit, doar ca trebuie sa fie meserioasu la fata locului sa auda, sa vada si sa controleze. Poate ca sunetu ala e altceva decat ce descrii tu, asa ca aici pe net nu cred ca o sa rezolvi ceva, pentru ca nu-ti poate spune nimeni exact ce problema ar fi.
Daca te-ai pricepe tu, atunci cineva tiar spune ce sa verifici, dar in cazul asta nu cred ca ai mai fi intrebat, ai fi stiut si singur ce sa cauti, la ce sa te uiti.

Din descrierea ta ar fi un intinzator de curea, de la aia serpentina sau de accesaorii cum se mai numeste.Dar ar putea fi orice altceva, cum zic si unia pe aici ar putea sa fie si un rulment.

Deci problema ta se afla in exteriorul motorului nu inauntru, deci nu-i ceva grav sa zic asa, dar trebuie sa remediezi.

| IceRope a răspuns:

Scârțâitul vine de la elementele din cauciuc uzate. Poate fi de la un pivot, de la o bucșă, etc. La mine a fost vorba de un pivot. După ce rulam cu mașina o perioadă, scârțâia de îmi era rușine să intru în cartier. laughing
Dar zgomotul era mare doar în mașină, caroseria comportându-se ca o cutie de rezonanță. Fă o vizită la service și vor vedea ce trebuie schimbat. Nu este ceva grav, dar este foarte enervant.

| IceRope a răspuns:

Oh, abia acum am realizat că ai scris despre un scârțâit chiar și atunci când stă pe loc. Poate fi un rulment, o curea uzată sau o rolă. Același sfat că cel de sus: mergi la service și vei afla cauza.

| Scorillo a răspuns:

...sau patineaza o curea