| marcela290 a întrebat:

Buna ziua TPU. As dori saptamanile următoare să-mi achizitionez o masina dintre acestea: Skoda Octavia 2, Skoda Superb (2003), Audi A4 (2002),Passat (2007), Jetta(2005),Mercedes c180-c200 (2002-2005) si Golf 5. Ideea sta in felul urmator: care ar fi mai fiabila, mai buna pentru consum? Nu o sa fac naveta cu ea ci doar plimbari scurte. Ma intereseaza consumul si fiabilitate. Si daca se poate sa nu ma rog de ea cand prind un deal mai mare. Limita mea in ceea ce priveste viteza este 100-110. Si ultimul punct : sa fie BENZINA! Ce mi-ati recomanda si de ce? Va multumesc si drumuri usoare in continuare

9 răspunsuri:
| Baddboy a răspuns:

Salut, la un ford pe benzina, nu te-ai gandit?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din ce ai spus tu, mi-a fugit gandul la A4 1.8T sau C180-C200.
Iti recomand si: Renault Megane II 1.8 16V, Opel Signum/Vectra C 1.8 benzina, Alfa Romeo 156 1.8TS.
Octavia 2 daca gasesti 1.8-2.0 benzina cu motor sanatos si fara rugina;
Golf 5/Jetta nu recomand
Passat b6 in nici un caz, e plin de electronica proasta, se strica si stand pe loc.

| OldSoul a răspuns:

Citind intrebarea, prima data ma gandeam la Jetta, sau A4, diesel, dar mergand pana la capat, si avand in vedere ca vrei o benzinara, iar viteza nu e necesara, tind sa iti recomand o Jetta/Golf 5 cu motor 1.6 benzina,

Desigur, ar fi alegeri si mai inspirate, gen A4 cu motor 1.8T, dar nu cred ca s-ar justifica alegerea avand in vedere ca esti fata, nu cred ca ai nevoie de cine stie ce putere.

Skoda Superb e tot pe aceeasi platforma cu A4-ul, si Passat-ul B5.5, bine, exista unele diferente intre ele, dar nu are rost sa aprofundam, plus ca au un sistem destul de complicat de brate, iar asta se traduce prin costuri mai ridicate la inlocuire, deci, un posibil dezavantaj.
Totodata, nu le-am recomandat deoarece au o caroserie ceva mai marisoara, iar un motor de 1.6 benzina, nu prea ar face fata.

In concluzie, eu as zice ca Jetta (Daca preferi berline) Golf 5, ar fi alegerea ideala.

| romeo78 a răspuns:

Skoda Octavia 2 și Golf 5 folosesc aceeași platformă tehnică, împreună cu Audi A3, Seat Altea, Toledo, Leon. Diferența este la preț, echipamente. Skoda Superb 2 este un VW Passat lung din China modelul din 1996.
Mercedes Benz ar fi un model bun, dar scump la piese.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Daca vrei ceva pe benzina si plimbari scurte nu cred ca are rost sa iti iei superb, passat, c180-c200.Adica toate acestea sunt masini de drum lung in opinea mea si daca nu sunt diesel consuma de rup.Cum a zis remeo, golf 5 si octavia 2 folosesc aceeasi platforma.Eu recomand motorul de 1.6 MPI 102 de pe golf 5 si octavia 2. Motor mai simplu nu exista, e in 8 valve, volanta simpla, etc.Este si varianta cu FSI dar acela are probleme cu lantu de distributie si injectoarele.Cel MPI are curea (dai o data ceva bani si nu mai ai treaba 60. 000km ) si injectie simpla. Dupa mine e mai ok golf, fiind mai usor consuma mai putin si trage mai bine motorasu.

| Ady117 a răspuns:

Îţi zic de acum că nu prea mă pricep la maşini, urmează să-mi cumpăr şi eu una.
Sfatul meu este să-ţi iei un golf 5 dacă zici că mergi cu 100-110 cel mult şi mai ales că faci plimbări scurte.
La mercedes este asigurarea mare şi piesele scumpe din câte am auzit.
Ţi-aş fi recomandat Audi A4, e super maşina, aşa are şi tata şi merge foarte bine, dar ce-i drept, golf 5 este mai uşor de întreţinut şi consumă mai puţină benzină.
Ai mare grijă de la cine cumperi, căci 1 din 3 maşini vândute pe olx este ţeapă. Sunt mulţi samsari. happy
Dacă te duci să cumperi o maşină, du-te cu cineva care se pricepe ca să se uite la ea mai în detaliu.
( Despre celelalte maşini nu ştiu prea multe )

| Mt34 a răspuns:

Audi A4 deoarece mi se pare mai ok decât celelalte.

| TheTom7 a răspuns:

Audi a4 e cel mai ok cand vine vorba si de dizain pe langa fiabilitate, iti recomand audi, dar nu ar fi rau nici golful, skoda sau passat-ul, doar ca la golf nu ai spatiu ca in audi. La mercedes nu te uita ca nu cred ca vrei o intretinere scumpa, dar daca iti permiti este foarte ok. Si totusi uite-te dupa ceva euro4 daca vrei sa o ti ceva timp, ca nu stii ce au de gand astia.

| Luci003 a răspuns:

Părerea mea e că passat din 2007 cu un motor pe benzina e foarte bun, fiabil. Îți spun deoarece îl are un prieten și e foarte mulțumit de el