| Ţenea_Andrei_1998 a întrebat:

Buna ziua tuturor.

As avea o intrebare in privinta cu durata procesului pentru obtinerea permisului de conducere categoria B!

Sunt stabilit in Franta, si costurile sunt enorme. Si m-am gandit sa vin in Romania pentru un sejur de maxim 2 luni pentru obtinerea acestuia. Este posibil sa il obtin in maxim 2 luni de zile?

Multumesc pentru raspunsuri.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este posibil, avand in vedere ca doar scoala de conducere poate dura atat si apoi mai trebuie sa sustii examinarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1 luna jumtate dureaza scoala
dupa examenul teoretic astepti intre 2 si 4 luni pentru practic, deci nicidecum sa il iei in 2 luni, doar sa te intorci pentru examene

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu. Vei fi nevoit sa faci cel putin 2 vizite, in care sa poti parcurge 5 zile de cursuri de legislatie, ~30 de ore de conducere, inscrierea dosarului, sustinerea examenului teoretic (sala), apoi proba practica.
Ies chiar si 3 vizite.
Sa zicem una de 30 de zile, si inca doua de cate o saptamana.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Perioada de scolarizare este de circa 2 luni apoi o sa trebuiasca sa te programezi (programarea ne fiind de pe azi pe maine) in jur de 4 luni o sa dureze tot.

| addy200 a răspuns:

Și eu sunt în străinătate. Eu am fost în iunie în România m-am înscris ( fără să fac legislația) și pe 8 septembrie abia m-a programat la proba teoretică, și la cea practică pe 18 decembrie. Am fost odată în țară pentru înscriere(asta durează o zi), a doua oara pentru proba teoretică ( tot o zi) și a treia oară pentru proba practică( aici am venit cu 2 săptămâni înainte de examen ca să iau orele necesare) deci dacă poți trata cu instructorul ca să nu vii la legislație scapi ieftin dar în schimb trebuie să rupi cartea și chestionarele, asa cum am făcut eu big grin succes!

| Ionut_Laurentiu_Mihai_1980 a răspuns:

Salut nu stiu ce sa zic depinde si in ce oras stai l Galati a trebuit sa astept 3 luni s-a dat traseu avand sala luata

| Nemernic_Ipocrit_Si_1985 a răspuns:

O luna de zile durează școala, apoi trebuie sa dai sala. Dacă iei sala urmează sa ți se stabilească data probei practice ....in total cam 2 luni. Mult succes