| IonescuRobert a întrebat:

Buna ziua!
Vreau sa imi cumpar o masina din Italia!
De ce din Italia si nu din Romania?
Pt. Ca e un model de masina mai rar in Romania si doar in Italia l-am gasit.
Mai exact in Bolonia!
Ideea e ca mi-am facut niste planuri in cap.
1. Plec cu avionul si ajung acolo si iau masina si vin acasa.
Doar ca nu stiu daca proprietarul imi va da numerele de Italia.
Si daca mi le da, o pot radia in Romania(si daca da unde, la DRPCIV)?
Si daca nu, trebuie sa ii trimit nr. si Certificatul exact la proprietar in Bolonia?(In cazul in care ajung cu ea in tara)
Daca nu mi le da, am inteles ca la radiere exact acolo in Italia, eu cu cartea ma pot duce la un fel de (DRPCIV) ca sa iau un fel de numere rosii(cum avem noi), dar la ei e un fel de numar de (carton) cica, care e valabil 5 zile si ma ajuta sa vin cu masina pe roti acasa si dupa ce expira numerele, practic masina e radiata si pe urma ma ocup de inmatriculare aici etc...
Sau 2. O aduc cu o platforma.
Doar ca nu stiu.
Plec cu platforma de aici pana acolo si inapoi?
Sau cand ajung acolo cu avionul caut o platforma chiar acolo care sa vina in tara?
Oricum ar fi, care ar fi preturile la o platforma de la Bolonia pana la Suceava?
Nu stiu daca ati inteles ceva din ce am scris.
Dar daca da, va rog sa ma ajutati cu niste informatii si sfaturi.
Cine ma ajuta CU ADEVARAT, are de la mine Funda!
Zi buna.

2 răspunsuri:
| Gligore2000 a răspuns:

Daca proprietarul este privat, mergi in Italia vezi masina si faci plata prin banca.Nimeni nu accepta cash, mai ales de la straini din est. Daca -l suni cu numar de Romania cel mai probabil nu o sa-ti raspunda.
Sa zicem ca ai reusit sa te pui de acord cu proprietarul, faci plata, faceti contractul de vanzare cumparare, proprietarul trebuie sa-si radieze masina si dureaza cateva zile si o sa-ti dea masina fara numere si cartea masinii in original.
Nu o sa-ti dea niciodata numerele niciun italian intreg la cap.
Dupa aceea te descurci de o platforma. Exista anunturi pe olx, aduc masina din it.
Am cumparat anul acesta masina din Italia de la privat ca idee.am adus-o cu Tir-ul.Au durat actele in it o saptamana ca abia se schimbase legislatia.

| IonescuRobert explică (pentru Gligore2000):

Aveti Instagram?
Vreau sa vorbim mai multe daca se poate.
Sa mi-l dati ori aici ori in mesaj privat, daca doriti