| kyssme a întrebat:

vreau sa imi cumpar un audi a6 din 2006 si nu stiu ce motorizare sa iau, am inteles ca la motorina ar fi buna cea de 2.7, iar eu vreau benzina dar nu stiu ce motorizare sa iau. La un audi a4 2.0 de 200cp benzina este reusit? Va multumesc.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cele de 3.0 sunt reusite, dupa care urmeaza cele de 1.9. Clar recomand cel de 3, este pur si simplu o bestie.

| Țoglă a răspuns:

Să nu-ți alegi nicidecum vreo mașină cu motorizare de peste 2.0. Impozitul este extrem de ridicat și nu rentează deloc.
Daca vrei pe benzină, să-ți alegi ceva pe maxim 1.8
Cele mai reușite la audi sunt cele diesel 1.9

| kyssme explică (pentru Țoglă):

Da.da a6 are 1.9 eu stiu ca nu are si are 2.0

| crysty1222 a răspuns:

Depinde foarte mult de cati km parcurgi intr-un an. Daca stii ca mergi foarte mult cel mai rentabil ar fi un diesel, daca mergi putin, o plimbare prin oras sau cateva drumuri lungi pe an atunci mergi pe benzina. Ca si motorizari bune, ar fi diesel 1.9 si 3.0, iar benzina 1.8T si 2.0. Dupa 2.0 incolo creste impozitul foarte mult. Acum depinde foarte mult si de cum a fost exploatata masina, cum s-a mers cu ea, daca a avut reviziile facute la timp, daca are km reali etc.

| kyssme explică (pentru crysty1222):

Nu ma intereseaza consumul daca masina merge am un astra h care in oras ii ia 11.12

| crysty1222 a răspuns (pentru kyssme):

Mi-am dat seama ca nu te intereseaza consumul, dar conteaza foarte mult motorizarea in oras. Daca mergi doar prin oras si faci drumuri scurte o sa omori diesel-ul, mai ales daca mergi subturat, plus ca piesele la diesel sunt mai scumpe. De aia ti-am si zis, daca stii ca mergi mult sa-ti cumperi un diesel, daca nu, cumperi benzinar. Oricum, pretul la benzina si diesel e cam acelasi, deci nu e cine stie ce investitie avand in vedere ca un diesel consuma cu 1-2l mai putin, dar te costa mai mult piesele.