| Cristian_Manolita_1996 a întrebat:

Buna ziua vreau si eu sa stiu ce acte,cat costa si unde le pot intocmi pentru a achizitiona o masina second hand,specific ca o sa umblu cu numerele proprietarului deoarece este inmatriculata, cum fac acestea?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vrei s-o inmatriculezi pe numele tau atunci, pe langa contractul de vanzare-cumparare, va trebui sa inchei cu proprietarul un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), se poate incheia la notar si costa, la onorariul minim, 180 lei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu doresti sa o treci pe numele tau, atunci ai nevoie de un contract de vanzare-cumparare intre tine si proprietar, ca masura de precautie (sa ai drept de proprietate asupra masinii).
Apoi, pentru a circula cu masina, faci contract de comodat. Eu mai demult am facut o simpla procura de imputernicire pentru folosinta pe teritoriul tarii, si am dat 70 de lei. Insa nu stiu daca se mai poate face.
Pe langa aceasca situatie, mai este si partea fiscala, la care sunt 3 variante:
-o radiaza vechiul proprietar si tu nu o mai treci la primarie (nu recomand)
-o radiaza vechiul proprietar si o treci pe numele tau la impozit
-nu o radiaza vechiul proprietar, si ii dai tu banii anual pentru impozit.
Mai este si varianta 'neoficiala', adica iti iei pur si simplu masina, certificatul de inmatriculare, cartea de identitate si asigurarea, si circuli cu ea linistit (pe teritoriul tarii). Daca te opreste politia nu e nici o problema, le explici ca proprietarul te lasa sa ii folosesti masina.
De procura/comodat ai nevoie doar daca esti implicat intr-un accident si trebuie sa primesti asigurarea celuilalt, sau daca ajungi sa ai nevoie de ceva din partea RAR sau serviciul inmatriculari (sa-ti recuperezi certificatul retinut, de exemplu).
Eu am avut multe masini pe numele altora, si n-am facut nimic la notar.