| anonim_4396 a întrebat:

Ca masini de familie dar si ca masini in general, ce plusuri si minusuri au opel astra h si ford focus mk2?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ambele au motorizari diesel common-rail, care sunt pretentioase la motorina, iar in caz de avarie costa mult (Ford e mai scump la injectoare). Majoritatea dieselurilor de la ele au DPF, care face figuri, mai ales daca sunt folosite pe distante scurte.
La Focus mk2: cedeaza turbinele (tot la diesel), din cauza uleiului prost, care infunda o sita de pe conducta de ungere, si lasa turbina pe uscat. Despre benzinare nu stiu mare lucru, am inteles ca sunt rezistente, dar unii zic ca fug bine, altii ca n-ai cu ce depasi. Caroseria are tendinta de a rugini, trebuie intretinuta (ceara, retusuri).
Partea buna la Focus mk2: suspensie foarte buna (comoda&sportiva), spatiu destul, pret de achizitie mic, intretinere simpla.
Opel Astra H: cam inghesuita, suspensia slaba (depasita dpdv tehnic). Parti pozitive: caroserie buna (siguranta si rezistenta in timp), aspect mai placut decat Focus 2, piesele sunt mai ieftine, toate motorizarile sunt reusite (1.4, 1.6, 1.8, 2.0 benzina, 1.3, 1.7, 1.9 diesel).
Daca m-as invarti intre cele doua, m-as uita la Opel Zafira B, care e mai misto decat Astra H, sau as cumpara un Focus 2.
Eu vreau sa imi iau Vectra C, e tot in bugetul asta, dar nu o recomand, pentru ca e o masina mare si costisitoare. Eu am experienta in service, de aia ma complic cu ea.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci sa inteleg ca piesele la ford sunt mai scumpe.
Si cam ce mi-ai recomanda sa zicem pana in 2000 de euro, spatioasa si sa fie usor de intretinut? Am vazut ca zafira e mai scumpa

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Vectra B, ideal 1.7 TD