| WayhaughtK a întrebat:

Cam care ar fi salariul minim cu care ai putea sa cumperi un Mercedes E class ( sh vechi de 5 ani sa zicem) si sa il intretii?
Ca persoana singura fara familie

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai depinde si in ce stare il cumperi, daca-l cumperi de la samsarii din Romania este loterie, daca-l cumperi de la dealer serios din Germania o sa fie cu 1000 E mai scump.
Cat face un mercedes de acesta pe piata acum?
Oricum Mercedes sunt scumpi la piese sa stii si la cele aftermarket.
Cauti frumos pe catalogul de la asigurari si vezi cam care a fost costul masinii de nou, in functie de marca, model si optiuni, eu intuiesc ca undeva la 50.000 de euro, apoi te gandesti daca ai avea bani sa bagi intr-o masina de 50.000 de euro, chiar daca ea nu face nici jumatate din valoarea asta acum, piesele care le bagi sunt pentru acea masina ca doar is noi.
Cred ca un salariu de peste 3000 de lei /luna te-ar ajuta, daca ai deja banii cash pentru masina.
Daca alegi o masina buna, nu vad in ce ai avea nevoie sa investeti in urmatorii ani, mai putin in revizii : ulei, filtre, baterie auto atunci cande pica, placute+discuri, ambreiaj (cand pica), bucse, brate, daca cutia e automata la fiecare revizie anuala e recomandat sa schimbi si filtrul cutiei automate etc

| RAY a răspuns:

Cat costa masina?