| Furnicuta000 a întrebat:

Cam care sunt avantajele si dezavantajele in a avea si a conduce o masina automata? Second hand nu noua ca nu am atatia bani happy

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Avantaje:
-foarte comoda in oras
-ceva mai rapida la demaraje
-motorul va rezista mai mult, nu incaseaza "suturi"
-pana si mamaie o poate conduce.

Dezavantaje:
-intretinere mult mai scumpa, ca si cum ai avea doua motoare (complicate)
-pe gheata merge masina ca un bolovan
-face frana de motor fix cand vrea ea (si niciodata cand trebuie)
-nu poti lua viraje cu viteza decat in modul manual
-o defectiune de cutie automata compromite puterea motorului.

Per total merita sa conduci o cutie automata, in principal daca mergi mai mult in oras decat pe serpentine ude/inghetate (ca mine).
O cutie automata superioara, ar fi secventiala (dublu ambreiaj/doua axe), cu padele pe volan. Ala e singurul tip de cutie care nu incurca nici un sofer (experimentat), ba chiar il ajuta.
O cutie banala, cu tehnologie ca in anii '80-2000, cu convertizor, un singur ax si un singur mod (Drive), incurca un sofer ca mine, iarna si in virajele stranse, pentru ca nu permite anticiparea/folosirea cuplului motor si a franei de motor. Nici macar trecuta in modul manual.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Masina automata zici ca e facuta pentru soferii cu dizabilitati, m-as plictisii sa nu schimb manual vitezele, mai ales imi plac alea cu 6 viteze acolo e soferie adevarata. Consum mai mic de carburant nu cred, uneori nu schimba la timp vitezele si se supratureaza, trebuie controlata din accelerator sa nu sara mult calu, asa la manuala stii cand schimbi vitezele si se scoate consumul daca nu treci de 2000rpm cand mergi cu ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai dezavantaje la condus, doar ca e mai scumpa întreținerea

| Frank51 a răspuns:

Pe langa ce s-a spus, as adauga si faptul ca se simte si mult mai confortabil in timp ce accelerezi, si evident puterea este distribuita liniar. La cutiile DSG imi place si sunetul, este prima cutie la care ador sunetul, indiferent de motor.

| Sofer a răspuns:

Avantaj e ca nu mai te joci cu schimbătorul și conduci ca o regina. Iar ca dezavantaj e întreținerea.

| cristimihailov a răspuns:

Consumi mai multa benzina per total. Dar asta doar pentru ca o sa iti placa foarte mult sa o conduci.

| cristimihailov a răspuns:

Dupa ani de condus manuala si alti ani de condus automata, nu m-as mai intoarce la manuala.

| Panamax a răspuns:

Eu vad doar avantaje.
Schimba mai rapid si mai bine decat soferii care se cred adevarati ca au mestecator de mamaliga, ai o mana si un picior libere, nu moare motorul niciodata.
Si la inceput cand a aparut servodirectia unii soferi care se credeau "adevarati" ziceau ca este pentru femei, ca doar un barbat adevarat poate sa tina de volan. Tehnologia evolueaza si va trebui sa ne adaptam.
Cred ca ai dat funda unuia care a condus un cazan defect cu cutie automata, si cu anvelope sh.

| Furnicuta000 explică (pentru Panamax):

Nu am condus niciodata o masina automata dar ma tot gandeam oare de ce oamenii spun ca nu si-ar cumpara din moment ce e atat de usor de condus, adica nu mai trebuie sa stai sa schimbi vitezele si deci sa fii atent in 10 locuri.
Dar cred ca se intretine si se repara mai greu din moment ce toata lumea a spus asta, adica am un Opel si am dat o gramada de bani sa il repar de-a lungul timpului pentru ca e cam vechi, cred ca as saraci daca ar trebui sa scot mii de euro sa repar o masina automata. In rest am presupus ca utilizatorul Turbina de mai sus are dreptate

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Oamenii spun ca nu și-ar lua automata din cauza ca nu au cindus niciodata automata. Vezi cazul lui @mgtow de mai sus. Omul sigur nu a pus mana pe o automata la viata lui. Da e mai scumpa întreținerea da nu cu mii de euro cum zici tu.

| Panamax a răspuns (pentru Furnicuta000):

La cele manuale ai oricum ambreiaj care trebuie inlocuit, cica e consumabil dar daca se schimba si volanta dai 3000 de lei.
As inclina spre ceva japoneza benzinara cu cutie automata, gen Mazda 3 daca gasesti un exemplar cu putini km.

| Digikey a răspuns:

Am doua masini in famile ambele automate.Nu as mai trece inapoi la manuala.La 60. 000km trebuie inlocuit uleiul chiar daca producatorul autoturismului zice ca este pe viata, dar cu siguranta viata la care se refera el este mult mai scurta.
Producatorul cutiei ZF si respectiv Aisin recomanda inlocuirea uleiului la 60.000.
Uleiul asa-zis original recomandat de producatorul auto costa 150 lei litrul si cel recomandat de producatorul cutiei costa 50 de lei /l.

| goguPatent a răspuns:

Nu m as mai întoarce niciodată la manuala. Astia care zic ca e pentru handicapați sau ca nu mai simt ei masina daca nu învârt de bat e clar ca nu au condus o automata in viata lor.

| nicu991 a răspuns:

Avantaje:
-comfort
-plecarea in rampa fara teama c-o sa "moara" motorul
-consum mai mic de combustibil la cele cu dublu ambreiaj.
Dezavantaje:
-costuri mari la intretinere respectiv de reparatie
-schimburi de ulei mai frecvente